KE nie komentuje pozwu Ukrainy do WTO przeciwko m.in. Polsce. "Analizujemy sytuację prawną"

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Łukasz Osiński PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
19-09-2023,13:55 Aktualizacja: 19-09-2023,13:58
A A A

Na tym etapie nie możemy komentować, ponieważ analizujemy sytuację prawną. Musimy zdecydować, jak postępować - powiedziała rzeczniczka KE Miriam Garcia Ferrer pytana o skargę Ukrainy do WTO na Polskę, Węgry i Słowację za embargo na ukraińskie zboże.

"Zdajemy sobie sprawę, że władze ukraińskie wysłały do zainteresowanych państw członkowskich (Polski, Słowacji, Węgier - PAP) prośbę o konsultacje w celu realizacji odpowiednich postanowień Światowej Organizacji Handlu w ramach porozumienia o rozstrzyganiu sporów. Na tym etapie nie możemy komentować, ponieważ oceniamy sytuację prawną. Musimy zdecydować, jak postępować. Należy podkreślić, że polityka handlowa UE jest jej wyłączną kompetencją" - powiedziała dziennikarzom w Brukseli rzeczniczka KE Miriam Garcia Ferrer.

wto, skarga, konsultacje, arbitraż, ukraina, produkty rolne, zboże, embargo

A jednak. WTO potwierdza: Ukraina złożyła do naszej organizacji skargę dotyczącą zakazu importu żywności

W poniedziałek wieczorem do naszej organizacji wpłynęła skarga Ukrainy dotycząca zakazu importu żywności z tego kraju. Z formalnego punktu widzenia jest to wniosek o konsultacje, a zatem pierwszy krok w postępowaniu prawnym - przekazał rzecznik...

„W poniedziałek wieczorem do naszej organizacji wpłynęła skarga Ukrainy dotycząca zakazu importu żywności z tego kraju. Z formalnego punktu widzenia jest to wniosek o konsultacje, a zatem pierwszy krok w postępowaniu prawnym” - przekazał rzecznik Światowej Organizacji Handlu (WTO) w odpowiedzi na pytanie agencji Reutera. Dzień wcześniej władze w Kijowie oznajmiły, że złożyły skargę na Polskę, Węgry i Słowację.

Przedstawiciel WTO cytowany przez Reutera nie wymienił nazw państw będących stronami postępowania. W poniedziałek minister gospodarki Ukrainy Julia Swyrydenko informowała jednak, że przedmiotem skargi są działania władz w Warszawie, Budapeszcie i Bratysławie.

Zakaz importu z Ukrainy pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika do Bułgarii, Węgier, Polski, Rumunii i Słowacji został wprowadzony przez Komisję Europejską na początku maja 2023 roku w wyniku porozumienia z tymi krajami w sprawie ukraińskich produktów rolno-spożywczych. Początkowo ograniczenia obowiązywały do 5 czerwca, a następnie zostały przedłużone do połowy września. Embargo zniesiono 15 września na podstawie postanowienia KE.

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!