KE nakłada cła na import jaj i owsa z Ukrainy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Łukasz Osiński PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
19-06-2024,17:55 Aktualizacja: 19-06-2024,17:57
A A A

Komisja Europejska wprowadzi w ciągu najbliższych dwóch tygodni cła na import jaj z Ukrainy - poinformował w środę PAP rzecznik KE Olof Gill. Stanie się tak, ponieważ przywóz jaj z tego kraju przekroczył w tym roku średnią wielkości importu odnotowaną w ostatnich latach.

KE podjęła we wtorek decyzję o cłach w odniesieniu do importu owsa z Ukrainy. Wcześniej informację podał Reuters.

W tym roku UE zatwierdziła przedłużenie liberalizacji handlu UE z Ukrainą, zawieszając cła importowe i kontyngenty na ukraińskie produkty rolne na kolejny rok, do 5 czerwca 2025 r. Ma to wesprzeć Ukrainę w obliczu trwającej rosyjskiej inwazji.

Na mocy nowego rozporządzenia KE może podjąć szybkie działania i nałożyć wszelkie środki, jakie uzna za konieczne, w przypadku znaczących zakłóceń na rynku unijnym lub na rynkach jednego lub większej liczby państw członkowskich w związku z importem z Ukrainy.

KE może także uruchomić "hamulec bezpieczeństwa" w przypadku szczególnie wrażliwych produktów rolnych: drobiu, jaj, cukru, owsa, kaszy, kukurydzy i miodu. Jeżeli ich import przekroczy średnią wielkości importu odnotowaną w drugiej połowie 2021 roku oraz w całym roku 2022 i 2023, możliwe będzie ponowne nałożenie ceł. Tak stało w przypadku owsa i stanie się w przypadku jaj.

Poleć
Udostępnij