Każdy miliard euro w eksporcie żywności to 20 tys. miejsc pracy w UE

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Łukasz Osiński PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
02-05-2018,14:20 Aktualizacja: 02-05-2018,14:29
A A A

Trzy umowy gospodarcze UE-Islandia, podpisane we wrześniu 2015 roku, weszły w życie. Zapewniają one Unii większy dostęp do islandzkiego rynku produktów rolnych i spożywczych oraz ochronę unijnych produktów regionalnych w tym kraju.

Umowy umożliwiają bezcłowy dostęp do rynku islandzkiego dla ponad 95 proc. unijnych produktów rolno-spożywczych (obecnie taki dostęp ma ok. 65 proc.) i zapewniają taką samą ochronę na tej wyspie 1150 regionalnym produktom unijnym, jaką są obecnie objęte w UE.

Islandia, choroba owiec, Jonas Eliasson

Na Islandii owce umierają na tajemniczą chorobę

Wiosną na Islandii w niewyjaśniony sposób padło ok. 5 tys. owiec. Wśród możliwych przyczyn podaje się wysoki poziom siarki w atmosferze, chorobę zwierząt, zły pokarm i warunki pogody. Informację na swojej stronie internetowej podała...
- Każdy miliard euro w eksporcie żywności to wsparcie dla 20 tys. miejsc pracy w UE, często na obszarach wiejskich, gdzie jest to bardzo potrzebne. Dobre jedzenie to dobry interes, a dzięki unijnym programom handlowym mamy dostęp do większej liczby rynków eksportowych niż kiedykolwiek - powiedział Phil Hogan, unijny komisarz ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich.

Umowy gwarantują większy dostęp do islandzkiego rynku dla takich produktów, jak wołowina, wieprzowina, drób i ser.

Islandia uzyskuje też większy dostęp do unijnego rynku dla wielu swoich towarów, m.in. z sektora mleczarskiego. Umowy pozwolą również na uzupełnianie w przyszłości listy chronionych produktów regionalnych.

Unijny eksport do Islandii obejmuje przede wszystkim kawę, owoce i warzywa, czekoladę i przetworzone produkty spożywcze. Import UE z Islandii to z kolei m.in. wodorosty morskie, owcze mięso, wyroby skórzane i futrzarskie oraz różne przetwory spożywcze.

Z umowy o liberalizacji handlu przetworzoną żywnością wyłączono produkowane w Islandii jogurty smakowe oraz lody.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu