Import rosyjskich produktów rolnych i spożywczych w UE. Kto wiedzie prym?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
08-01-2024,8:50 Aktualizacja: 08-01-2024,8:55
A A A

Łotwa jest drugim po Hiszpanii importerem rosyjskich produktów rolnych i spożywczych w Unii Europejskiej (UE) – wynika z raportu na temat importu rosyjskich produktów rolnych i spożywczych na Łotwę, przygotowanego przez tamtejsze ministerstwo rolnictwa.

Według raportu w ciągu pierwszych dziesięciu miesięcy 2023 r. kraje UE zaimportowały z Rosji łącznie produkty spożywcze/rolne o wartości 2,2 mld EUR, co oznacza wzrost o 10 proc. w porównaniu z tym samym okresem 2021 r. i spadek o 15 proc. do tego samego okresu w 2022 r.

zzr, korona, zboże, import, rosja, zakaz, ukraina, mrit, resort rozwoju i technologii

Resort: Rosyjskie zboże nie zagraża bezpieczeństwu publicznemu Polski. Handel należy do kompetencji UE

Resort rozwoju i technologii nie będzie wprowadzał zakazu importu rosyjskiego zboża do Polski, argumentując, że nie ma ku temu podstaw prawnych. W jego ocenie ziarno z Rosji nie wpływa na kwestie bezpieczeństwa publicznego. Z wnioskiem o...

Łotwa importowała 12 proc. całkowitej wartości importu UE z Rosji w okresie od stycznia do października 2023 r., zajmując drugie miejsce wśród państw członkowskich UE. Łotwa zaimportowała w tym okresie rosyjskie produkty rolne i spożywcze o wartości 280 mln euro - dla porównania Hiszpania prawie 281 mln euro.

Sześciu największych importerów z UE to: Hiszpania, Łotwa, Holandia, Niemcy, Włochy i Polska, które wraz z Łotwą zaimportowały z Rosji produkty rolne i spożywcze o wartości 1,5 miliarda euro w okresie styczeń-październik 2023 r., co stanowi 67 proc. całkowitego importu UE z Rosji.

Według ustaleń unijnych UE jako całość, w tym Łotwa, musi zerwać z uzależnieniem od Rosji w zakresie nawozów, paszy dla zwierząt, żywności i energii.

„Te towary nie są niezbędne, a ich zakup finansuje wojnę Rosji na Ukrainie” – czytamy w raporcie łotewskiego ministerstwa.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu