Eksport produktów rolnych mocno idzie w górę

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
07-06-2022,14:10 Aktualizacja: 07-06-2022,14:18
A A A

Ukraiński eksport produktów rolnych wzrósł w maju w stosunku do kwietnia o 80 proc. Nadal jest jednak niższy od wywozu z maja 2021 roku - podało ministerstwo rolnictwa w Kijowie.

W maju nasz wschodni sąsiad sprzedał 1,74 mln ton produktów rolnych, z których ponad 50 proc. stanowiła kukurydza. Wysyłki oleju słonecznikowego osiągnęły w tym miesiącu ponad 200 tys. ton.

Donald Tusk, Biestrzyków, pomoc dla Ukrainy, eksport zboża

Polscy rolnicy nie powinni tracić na pomocy dla Ukrainy

Chcemy wszyscy pomagać Ukrainie, to jest bezdyskusyjna sprawa, ale trzeba to tak zorganizować, aby pomoc dla Ukrainy nie oznaczała bardzo dotkliwych strat dla polskich rolników - powiedział Donald Tusk. Lider PO odwiedził 6 czerwca...

Większość towarów eksportowano przed 24 lutym przez porty morskie, jednak ze względu na ich blokadę przez rosyjską flotę, Ukraina była zmuszona do wykorzystania w tym celu kolei, dróg i mniejszym portów na Dunaju.

Resort rolnictwa poinformował, że ponad 709 tys. ton towarów wywieziono w maju koleją, niemal 799 tys. ton Dunajem, a 212 tys. ton ciężarówkami. Ukraińskie władze poinformowały, że planują zwiększyć wolumen eksportu transportowanego Dunajem, który trafiałby następnie do czarnomorskich portów w Rumunii.

Ministerstwo podało, że jeśli ukraińskie porty nadal będą blokowane, możliwe będzie eksportowanie jedynie 2 mln ton zboża miesięcznie. Miesiąc przed rosyjską inwazją wywóz osiągnął 6 mln ton. Władze w Kijowie zaznaczyły, że nawet w przypadku odblokowania portów przez Rosję, usunięcie min morskich utrudniających potencjalny rosyjski atak z morza może zająć do 6 miesięcy.

Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że z powodu morskiej blokady nie można obecnie wyeksportować z kraju 22-25 milionów ton zboża.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj