Coraz więcej osób rozważa przeprowadzkę z dużych miast na wieś

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Bartłomiej Niedziński PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
20-08-2020,15:10 Aktualizacja: 20-08-2020,15:15
A A A

Z powodu epidemii koronawirusa Brytyjczycy coraz częściej rozważają przeprowadzkę z dużych miast na wieś. W czerwcu i lipcu liczba wyszukiwań domów na wsi zwiększyła się o 126 proc. rok do roku.

Jak podaje firma Rightmove, właściciel największej brytyjskiej internetowej wyszukiwarki nieruchomości, która opublikowała statystyki, trend ten zaczął się w kwietniu i od tego czasu przybiera na sile.

bobry, Rebbeca Pow, opłata za bobry, rzeka Otter, rejon East Devon.

Rolnicy będą płacić za bobry na swojej ziemi?

Według angielskiej wiceminister środowiska, w przyszłości rolnicy i inni właściciele ziemi będą płacić za przebywanie bobrów. Już teraz w jednym miejscu rząd przyznał tym gryzoniom "prawo stałego pobytu". W artykule BBC NEWS...

Dane dotyczą 10 dużych miast: Londynu, Birmingham, Manchesteru, Liverpoolu, Nottingham, Sheffield, Leicester i Bristolu w Anglii oraz Edynburga i Glasgow w Szkocji.

W czerwcu i lipcu nastąpił wzrost wyszukiwań nieruchomości w porównaniu z 2019 rokiem o 78 proc., co jest do pewnego stopnia efektem tego, że po poluzowaniu restrykcji ludzie z powrotem zaczęli myśleć o przeprowadzkach.

Ale 126-procentowy wzrost wyszukiwań domów na wsi jest znacznie wyższy niż wzrosty, które miały miejsce w przypadku nieruchomości w miastach i mniejszych miejscowościach.

Szczególnie mocno przeprowadzką na wieś zainteresowani są mieszkańcy Liverpoolu, gdzie odnotowano wzrost wyszukiwań o 275 proc., następnie Edynburga - o 205 proc., Birmingham - o 186 proc. i Londynu - o 144 proc.

Jak zwraca uwagę firma Rightmove, zwiększone zainteresowanie domami na wsi wcale nie jest związane z niższymi kosztami, bo w wielu przypadkach ceny tych nieruchomości są wyższe niż w miastach, ale raczej z chęcią zmiany stylu życia i możliwościami, które daje praca zdalna.

- Pokusa nowego stylu życia, który jest cichszy i w którym jest mnóstwo pięknych krajobrazów i więcej przestrzeni na świeżym powietrzu, doprowadziła do tego, że coraz więcej mieszkańców miast decyduje się zostać mieszkańcami wsi. Najczęściej wyszukiwania odbywają w tym samym regionie, w którym obecnie mieszkają dane osoby, ponieważ prawdopodobnie utrzymają obecną pracę, ale mogą mieć możliwość rzadszych dojazdów do niej i zorganizowania sobie miejsca pracy w domu - mówi Miles Shipside z Rightmove.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement