Copa Cogeca rozczarowana rozmowami o WPR: to porażka komisarza

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
02-06-2021,10:35 Aktualizacja: 02-06-2021,10:42
A A A

Copa Cogeca, reprezentująca interesy rolników w UE, jest rozczarowana stanem dyskusji na temat przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej po tym, jak nie udało się osiągnąć porozumienia w czasie negocjacji trójstronnych.

"Copa i Cogeca dają wyraz coraz większej frustracji z powodu braku porozumienia politycznego w ramach negocjacji trójstronnych dotyczących WPR i wskazują, że komisarz ds. rolnictwa jest bezpośrednio odpowiedzialny za te komplikacje. Porażka była przewidywalna ze względu na słabość i ograniczone zrozumienie komisarza dla realiów panujących w sektorze rolnym w UE" - czytamy w oświadczeniu organizacji opublikowanym na stronie KRIR.

system dopłat do rolnictwa, dopłaty bezpośrednie, janusz wojciechowski, grzegorz puda

Reforma systemu dopłat do rolnictwa dzieli polityków

Negocjatorzy Rady UE, Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej nie porozumieli się w sprawie reformy systemu unijnych dopłat dla rolnictwa. Rozmowy mają zostać wznowione w czerwcu. UE jest obecnie na finiszu trzyletnich negocjacji...

W piśmie wysłanym 28 maja 2021 r. do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen Copa i Cogeca zaapelowały o to, by "Komisja odegrała rolę uczciwego pośrednika, który ułatwi współprawodawcom wypracowanie porozumienia". Europejscy negocjatorzy muszą stanąć na wysokości zadania przyjmując kompromis, który w równej mierze zabezpieczy wyniki gospodarcze i środowiskowe.

Organizacje zaznaczają, że od wspólnej polityki rolnej zależy też wsparcie dla milionów rolników, którzy dbają o bezpieczeństwo żywnościowe i strategiczną niezależność oraz zrównoważony rozwój Unii Europejskiej.

"Aktualna WPR nakłada poważne wymagania środowiskowe na rolników i ich spółdzielnie. Rozszerzona warunkowość, zaproponowane ekoprogramy oraz środki środowiskowe i klimatyczne w filarze II będą wymagać od rolników dodatkowego, intensywniejszego wysiłku. Najważniejsze elementy pozwalające na osiągnięcie porozumienia już zostały przedstawione. Naprawdę liczymy, że Komisja ułatwi współprawodawcom wypracowanie porozumienia. Liczymy również, że Parlament Europejski i Rada po latach negocjacji szybko przyjmą pakiet reformy. Im szybciej zostanie osiągnięte porozumienie, tym szybciej będziemy mogli skupić się na konkretnych działaniach w terenie" - napisano w oświadczeniu.

Polskę w COPA COGECA reprezentują: Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych, Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych "Solidarność", Związek Zawodowy Rolników "Ojczyzna", Związek Zawodowy Rolnictwa "Samoobrona" oraz Krajowa Rada Izb Rolniczych.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement