Cła w eksporcie pszenicy pozostaną bez zmian

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agrpolska.pl
15-03-2016,11:30 Aktualizacja: 15-03-2016,12:26
A A A

Ministerstwo rolnictwa w Moskwie nie wprowadzi zmian w systemie ceł obowiązującym w eksporcie pszenicy. Zdaniem resortu mechanizm sprawdza się doskonale przy niestabilnych rynkach finansowych.

Rosyjski eksport zbóż w marcu może utrzymać się na wysokim poziomie - podają eksperci z SovEcon. Wskazują na to bardzo dobre wyniki sprzedaży zagranicznej odnotowane styczniu i lutym wynikające prawdopodobnie ze słabości rubla, co wspierało na wywóz - informuje FAMMU/FAPA.

wołowina, mięso indycze, konsumpcja mięsa w rosji

Rosjanie zastąpili wołowinę indykiem

Z powodu kryzysu ekonomicznego w Rosji spada konsumpcja mięsa. Ale nie mięsa indyczego, które bije rekordy popularności. W 2015 r. produkcja indyków w Rosji wzrosła w porównaniu z rokiem poprzednim o 34,9 proc., do 205 tys. ton...

W lutym ten wielki kraj mógł wyeksportować nawet 2,2 mln ton zbóż, w tym 1,5 mln ton pszenicy, 200 tys. ton jęczmienia oraz 450 tys. ton kukurydzy. W rezultacie wywóz zbóż z Rosji od lipca 2015 r. do końca lutego br. może wynieść nawet 25,2 mln ton, co byłoby rekordem dla tego okresu.

Sprzedaż w marcu prognozowana jest na wysokim poziomie, co potwierdzają kontrakty zawarte w grudniu ub.r. i styczniu. Jak podały rosyjskie służby celne, wywóz zbóż w ostatnim miesiącu 2015 r. osiągnął aż 4,18 mln ton, natomiast styczniowy 1,77 mln ton. Perspektywy sprzedaży zagranicznej ziarna w ostatnim kwartale sezonu 2015/16 są już mniej pewne ze względu na stabilizację rubla i wzrost cen zbóż na wewnętrznym rynku.

Poza tym czynniki ryzyka są też po stronie odbiorców. Dostawcy nadal obawiają się wysyłać ziarno do Egiptu (nie wyjaśniona do końca sprawa zawartości sporysza w ziarnie). Z kolei Turcja, zajmująca w poprzednich latach drugą pozycję w gronie odbiorców rosyjskiego zboża, może zmniejszyć zakupy ze względu na wysokie zbiory i zawirowania polityczne między krajami.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu