Były komisarz ds. rolnictwa rezygnuje ze stanowiska po złamaniu restrykcji

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Bartłomiej Niedziński PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
27-08-2020,14:25 Aktualizacja: 27-08-2020,14:32
A A A

Phil Hogan, unijny komisarz ds. handlu, a były komisarz ds. rolnictwa ustępuje ze stanowiska. Rezygnacja jest spowodowana złamaniem obowiązujących w Irlandii restrykcji koronawirusowych.

Przed tygodniem polityk wziął udział w kolacji, zorganizowanej przez parlamentarny klub golfowy, na której obecnych było 81 osób. Dzień wcześniej rząd przywrócił w trybie natychmiastowym niektóre restrykcje - m.in. zmniejszenie limitu uczestników zgromadzeń w pomieszczeniach zamkniętych z 50 do 6 osób.

jan krzysztof ardanowski, epidemia koronawirusa, covid-19, gospodarstwa rolne

Covid-19. Wiele niedociągnięć w gospodarstwach i zakładach

Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa zaapelował o przestrzeganie wytycznych GIS w sprawie epidemii w zakładach przetwórczych i gospodarstwach rolnych zatrudniających pracowników z zagranicy. Kontrole ujawniają poważne...

Wcześniej, po przyjeździe 31 lipca z Brukseli do Irlandii, Hogan w nie poddał się ponadto obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie.

W związku z udziałem w kolacji klubu golfowego do dymisji podali się wcześniej Dana Calleary, minister rolnictwa i wicelider współrządzącej partii Fianna Fail oraz Jerry Buttmer, przewodniczący Senatu.

Tymczasem Hogan we wtorek złożył wyjaśnienia Ursuli von der Leyen, przewodniczącej Komisji Europejskiej, zaś później przekonywał w irlandzkiej telewizji RTE, że 5 sierpnia poddał się testowi na obecność koronawirusa, a ponieważ nie wykazał zakażenia, uznał, że zwalnia go to z obowiązku izolacji przez pozostałe dni.

Przekonywał, że nie złamał przepisów, choć przyznał, że popełnił błędy i czuje się zakłopotany sytuacją. Irlandzkie ministerstwo zdrowia wyjaśniło jednak, że negatywny wynik testu nie zwalnia z obowiązku kwarantanny, o ile dany kraj nie znajduje się na rządowej "zielonej liście", a Belgia na niej nie jest.

Szefowie trzech partii tworzących koalicję rządową w Irlandii wydali wspólne oświadczenie, w którym napisali, że opóźnione i niechętne przekazywanie przez Hogana informacji na temat jego pobytu w Irlandii podważyło zaufanie społeczne do wprowadzonych przez władze działań w związku z epidemią.

Hogan był komisarzem ds. handlu od 1 grudnia 2019 roku, gdy stanowiska przejęła nowa komisja kierowana przez von der Leyen. W poprzedniej komisji, Jean-Claude'a Junckera, odpowiadał za rolnictwo. 
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj