Brytyjczycy: ukraiński eksport zbóż najwyższy od początku wojny

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
22-05-2024,13:20 Aktualizacja: 22-05-2024,13:24
A A A

W kwietniu tego roku ukraiński eksport zboża i nasion oleistych osiągnął 6,6 mln ton, co jest najwyższym poziomem od początki wojny z Rosją i pokazuje zdolność Ukrainy do eksportu przez utworzony przez nią korytarz na Morzu Czarnym - przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej oceniono, że przepustowość czarnomorskich portów Ukrainy niemal na pewno osiągnęła wyższy poziom niż w jakimkolwiek momencie w czasie konfliktu, w tym w okresie funkcjonowania Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej. Podano, że w kwietniu tego roku poprzez porty czarnomorskie Ukraina wyeksportowała ok. 5,2 mln ton zboża i nasion oleistych, podczas gdy w szczytowym momencie Inicjatywy, w październiku 2022 roku - 4,2 mln ton.

ue, ukraina, wsparcie, plan dla ukrainy

UE wydała pozytywną ocenę planu reform na Ukrainie. To otwiera drogę do wypłaty pieniędzy

Unia Europejska we wtorek pozytywnie oceniła plan reform i inwestycji rządu w Kijowie, co otwiera drogę do rozpoczęcia regularnych wypłat Ukrainie z liczącego 50 mld euro pakietu wsparcia. Środki mają być przesyłane do Kijowa w transzach...

Poinformowano, że ukraiński korytarz morski od czasu jego utworzenia w sierpniu 2023 roku umożliwił ok. 1600 kursów statków i eksport ok. 45 mln ton ładunku. Większość z tego stanowiły produkty rolne, których w tym dziewięciomiesięcznym okresie wysłano ponad 30 mln ton, a reszta to przede wszystkim ruda żelaza i produkty stalowe, których eksport drogą morską nie był możliwy w czasie obowiązywania Inicjatywy. Jak dodano, wszystko to wspiera odbicie gospodarcze Ukrainy w 2024 roku.

"Dostawy z Ukrainy są najprawdopodobniej kluczowe dla globalnego bezpieczeństwa żywnościowego, gdyż eksport ukraińskiego zboża prawdopodobnie będzie wynosił 9,7 proc. globalnego eksportu zboża w okresie od lipca 2023 roku do czerwca 2024 roku. Podczas gdy eksport produktów rolnych jest niemal na pewno zależny od portów nad Morzem Czarnym, które odpowiadają za 78 proc. całości, inne szlaki pozostają w użyciu. Ukraina nadal eksportuje ok. 15 proc. wolumenu zbóż i nasion oleistych przez Dunaj, ok. 6 proc. koleją, a mniej niż 1 proc. - szlakami drogowymi" - napisano.

Poleć
Udostępnij