Zbiory zbóż wyższe niż przed rokiem, ceny podobne

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
04-05-2016,7:55 Aktualizacja: 04-05-2016,8:38
A A A

Zbiory zbóż w 2016 r. będą o ok. 1 mln ton wyższe niż przed rokiem, zaś ceny zbóż pozostaną na zbliżonym poziomie do zeszłorocznych - ocenił Wiesław Łopaciuk z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

- Stan plantacji zbóż po zimie jest zróżnicowany w zależności od regionu. Niskie temperatury i wiatr przy braku okrywy śnieżnej spowodowały, że straty w zasiewach ozimin są większe niż przeciętnie. Szacuje się, że w skali kraju nie powinny przekroczyć 10 proc. areału ozimin. Problemem jest też niedobór wody glebowej - ocenił jakość upraw Łopaciuk.

zima, mróz, wymarznięcia, GUS, straty w uprawach, zboża ozime, oziminy

Brak śniegu i mróz zrobił swoje. Duże straty w uprawach ozimych

W 2016 roku uprawy przezimowały znacznie gorzej niż w 2015 - ocenia Główny Urząd Statystyczny. Straty są znacznie większe niż można było się tego spodziewać. "Z przeprowadzonych przez rzeczoznawców wojewódzkich w marcu...

Dodał, że zbiory w 2016 r. są obecnie prognozowane na 29-30 mln ton wobec 28 mln ton w 2015 r. Wcześniej w kwietniu Agencja Rynku Rolnego oceniała, że zbiory zbóż w tym roku ukształtują się na poziomie 28-29 mln ton.

Zdaniem Łopaciuka, w 2016 r. ceny zbóż będą zbliżone do stawek z zeszłego roku.

- Poziom cen będzie zbliżony do tego z ubiegłego sezonu. Decydować będą o tym głównie czynniki zewnętrzne, czyli sytuacja na rynkach w Europie i na świecie. Na tych rynkach niewielki spadek zbiorów będzie równoważony podażą ziarna z rekordowych zapasów, zatem sytuacja powinna być stabilna - powiedział.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu