Zbiory zbóż szacowane są na 29,1 miliona ton

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
11-09-2015,8:40 Aktualizacja: 11-09-2015,9:21
A A A

Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej przewiduje pogorszenie sytuacji na polskim rynku zbóż w sezonie 2015/16. Eksperci szacują, że zbiory ziarna wyniosą 29,1 mln ton ziarna, czyli o ponad 8 proc. mniej niż w 2014 r.

"W połączeniu z mniejszymi zapasami początkowymi spowoduje to zmniejszenie podaży krajowej o blisko 11 proc. Jednocześnie zużycie zwiększy się o ponad 5 proc. W wyniku tego, zapasy końcowe mogą się zmniejszyć o 41 proc. do 1,0 mln ton" - napisano w comiesięcznej publikacji.

Według ekspertów IERiGŻ, w najbliższym czasie ceny surowców roślinnych mogą wzrosnąć. Spadek zbiorów praktycznie wszystkich roślin uprawnych z powodu suszy, która objęła głównie centralną Polskę, sprawi, że podaż zbóż będzie znacznie mniejsza niż w ubiegłym roku, który był rekordowy pod względem zbiorów.

Euronext, rzeak, pszenica, kontrakty terminowe

Rzepak i zboża tanieją na giełdach

Na giełdzie Euronext w Paryżu rzepak w kontrakcie listopadowym przez tydzień stracił na wartości 1,5 proc. i tona surowca kosztowała 358,8 euro. Taniały również zboża. Rzepak stracił na wartości podążając za wirtualną podażą tegorocznych...

Dynamikę wzrostu cen skupu zbóż hamować będzie jednak wysoka podaż produktów zwierzęcych. Pogorszenie opłacalności produkcji trzody chlewnej, drobiu, bydła i mleka, będzie skłaniać mniej efektywnych producentów do redukcji pogłowia zwierząt. - Będzie to zwiększać podaż żywca. Sytuacja może zmienić się w czwartym kwartale pod wpływem sezonowego spadku podaży przede wszystkim mleka - oceniła Jadwiga Seremak-Bulge.

Jej zdaniem niepewność co do skali podwyżek cen w sezonie 2015/16 zachęca rolników do magazynowania zbóż i wstrzymywania się ze sprzedażą. Mimo zakończenia żniw ich podaż zbóż jest niewielka.

Dobre zbiory na świecie oraz mniejszy popyt ze strony największego importera - Chin powoduje, że światowe ceny zbóż od kilku tygodni spadają. - Nie należy się więc spodziewać znacznego wzrostu cen krajowych, mimo mniejszych zbiorów w Polsce i wielu krajach europejskich - zaznaczyła ekspertka.

Izba Zbożowo-Paszowa, skup zbóż, sprzedaż zbóż

Zbiory zbóż lepsze od wcześniejszych prognoz

Izba Zbożowo-Paszowa ocenia, że tegoroczne plony i zbiory zbóż podstawowych (bez kukurydzy) są lepsze od wcześniejszych prognoz. Eksperci szacują, że wyniosą one ok. 26,5 mln ton, czyli o 4 proc. więcej od średniej w ostatnich 5 latach. Mimo...

Według niej, prawdopodobny wzrost cen zbóż po zbiorach w 2015 r. oraz niskie ceny żywca wieprzowego mogą zahamować zainteresowanie produkcją żywca wieprzowego i odbudową pogłowia świń. Wskazuje na to zmniejszenie liczby świń przeznaczonych na chów. Wyższe ceny ziarna i pasz mogą zmniejszyć opłacalność produkcji drobiarskiej i dynamikę jej rozwoju.

W zakończonym sezonie 2014/15 skupu trafiło 8,6 mln ton zbóż podstawowych, czyli o 15 proc. więcej niż w poprzednim sezonie. Skupiono 6 mln ton pszenicy (5 mln ton w porównywalnym okresie poprzedniego sezonu), 683 tys. ton żyta (1,1 mln ton), 749 tys. ton jęczmienia (643 tys. ton) i 1,9 mln ton kukurydzy (2,1 mln ton).

Sezon 2014/2015 był drugim z kolei, w którym spadały ceny. W skupie przeciętne stawki były niższe od 6 proc. (żyto) do 17 proc. (jęczmień). Średnia cena pszenicy wyniosła 664 zł/t wobec 748 zł/t w sezonie poprzednim. Również na targowiskach za zboża płacono o kilkanaście procent mniej niż przed rokiem. Najbardziej potaniały pszenica i jęczmień (o 14 proc.).

Eksport zbóż w sezonie 2014/15 był rekordowo duży i wyniósł 6,6 mln ton, o 29 proc. więcej niż w sezonie 2013/14. Przyczyniły się do tego przede wszystkim bardzo wysokie zbiory w kraju, dobra jakość ziarna, mała podaż pszenicy konsumpcyjnej na zachodzie Europy, ograniczenia w eksporcie z Rosji i Ukrainy oraz osłabienie euro i złotego w stosunku do dolara USA.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu