Wzrost eksportu w tym roku na poziomie 6-7 proc. jest możliwy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
27-07-2016,9:00 Aktualizacja: 27-07-2016,9:23
A A A

Wzrost eksportu w tym roku na poziomie 6-7 proc. jest możliwy do osiągnięcia - powiedział we wtorek wiceszef Ministerstwa Rozwoju Jerzy Kwieciński. Podkreślił, że eksportowi sprzyja obecny kurs złotego.

Wiceminister rozwoju ocenił w rozmowie z dziennikarzami, że obecny kurs złotego w stosunki do euro jest bardzo przyjazny dla rozwoju naszego eksportu. - Eksport nam rośnie. Planujemy jego wzrost w tym roku na poziomie 6-7 proc. Myślę, że jest to do osiągnięcia - podkreślił.

Pytany o szacunki wzrostu PKB w tym roku, wiceszef MR powiedział, że "Nasze szacunki dotyczące wzrostu PKB były trochę bardziej optymistycznie".

Wielka Brytania, Brexit, agrobiznes, Krzysztof Jurgiel, eksport do Wielkiej Brytanii

Za wcześnie na szacowanie skutków Brexitu dla eksportu żywności

Pełne skutki Brexitu dla polskiego rolnictwa będzie można oszacować dopiero po ustaleniu, na jakich zasadach Wielka Brytania wyjdzie z UE i jak będą wyglądały przyszłe relacje między tym krajem a UE - powiedział PAP w piątek minister rolnictwa...
- Miałem nadzieję, że może on przekroczyć 4 proc., ale zaszły zdarzenia dla nas nieprzewidziane. Nadal nie wiemy, w jakim stopniu "uderzy" w nas Brexit. Wielka Brytania jest naszym drugim partnerem handlowym w Unii Europejskiej. Niewątpliwie jakieś efekty Brexitu będziemy mieli - podkreślił.

Jak mówił, w czarnym scenariuszu wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej może mieć wpływ na nasz PKB - rzędu 0,5-1 pkt. proc. - Mam nadzieję, że w tym roku wpływ ten będzie minimalny - zaznaczył.

Ocenił ponadto, że "problemy, które przeżywa obecnie Turcja, mogą pozytywnie odbić się na naszej gospodarce".

- Będzie następował odpływ kapitału do Polski - nie tylko z Wielkiej Brytanii, ale również z Turcji. To może na naszą gospodarkę wpływać in plus - przekonywał wiceminister rozwoju.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu