Wysokie zapasy jabłek deserowych. Sadownicy będą mieli kłopoty

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
07-05-2019,8:25 Aktualizacja: 07-05-2019,9:18
A A A

Według stanu na 1 marca br., Polska miała największe w Europie zapasy jabłek deserowych, sięgające 940 tys. ton - wynika z danych Światowego Stowarzyszenia Jabłek i Gruszek (WAPA).

W ocenie analityków BGŻ BNP Paribas, tak wysokie zapasy mogą przynieść straty sadownikom.

Równie wysokie zapasy jabłek w wysokości 913 tys. ton odnotowano we Włoszech.

sadownictwo, skup jabłek, ceny jabłek, przetwórstwo owoców, spółka eskimos

Eskimos nie zapłacił za jabłka? Skupujący donoszą do prokuratury

W październiku Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa ogłosił pomoc dla sadowników. Skup większych ilości jabłek miała koordynować spółka Eskimos. Już wówczas branża uznała, że to dziwny wybór, a teraz wielu...
Zapasy jabłek w polskich przechowalniach były o 102 proc. wyższe od zapasów z analogicznego okresu roku poprzedniego, ale tylko o 18 proc. wyższe od zapasów z marca 2017 r. - zauważa analityk sektora rolno-spożywczego BNP Paribas Karolina Załuska.

Z danych WAPA wynika, że łączne zapasy jabłek deserowych, zgromadzone w europejskich przechowalniach, szacowane są na ponad 3 mln t, co oznacza, że były o 74 proc. wyższe od zapasów z marca 2018 r. i o prawie 10 proc. wyższe od zapasów z marca 2017 r.

Polacy w marcu br. sprzedali z przechowalni 275 tys. t jabłek (w lutym 259 tys. t, a w styczniu 262 tys. t). Średnio wprowadzali na rynek około 295 tys. t jabłek miesięcznie, po rekordowych stanach magazynowych zgromadzonych po równie rekordowych ubiegłorocznych zbiorach.

- Takie duże ilości budzą niedowierzanie w branży, ale trzeba mieć na uwadze, że trudna do oszacowania, niemniej znacząca część tych jabłek mogła trafić nie na rynek deserowy, a do przetwórstwa - poinformowała Załuska.

sadownictwo, skup jabłek, przetwórstwo owoców, eskimos, jan krzysztof ardanowski

Minister zapewnia: wszyscy sadownicy dostaną pieniądze za jabłka

- Wszyscy sadownicy, którzy sprzedali jabłka firmie Eskimos, otrzymają pieniądze - zapewnił minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Dodał, że spółka wznowiła wypłaty i wywiąże się ze swoich zobowiązań. Giełdowa spółka...
Jak zaznaczyła analityczka, polscy dystrybutorzy (rolnicy) mają jeszcze ok. trzech miesięcy na opróżnienie chłodni przed pojawieniem się owoców w nowym sezonie. Jeśli utrzymałoby się tempo opróżniania magazynów, to na początku nowego sezonu w chłodniach pozostawałoby jeszcze ok. 54 tys. t jabłek, co byłoby - w jej ocenie - nie najgorszym wynikiem, ale jest to mało prawdopodobne.

Dla porównania, w sezonie 2017/18 końcowe zapasy wyniosły 46 tys. t.

Według Załuskiej, będzie raczej tak, że polscy sadownicy rozpoczną sezon 2019/20 z ponad 100-110 tys. t zapasów jabłek. Jednocześnie - jak zauważa analityczka - jakość przechowalnicza owoców nie jest najlepsza i wraz z upływem czasu mogą one nie nadawać się do sprzedaży na rynek deserowy.

Część zapasów zostanie przetworzona na koncentrat, pozostałe jabłka będą zniszczone lub wykorzystane na paszę dla zwierząt. - Każde z tych rozwiązań powoduje realne straty dla dystrybutorów - podkreśliła.

protest agrounii w warszawie, rozdawanie jabłek, sadownictwo, ceny jabłek, michał kołodziejczak

AGROunia rozdaje jabłka na ulicach. W geście rozpaczy

Rolnicy zrzeszeni w AGROunii rozdają od rana jabłka przed wejściem na stację metra Centrum w Warszawie. - Jest to gest rozpaczy z naszej strony - mówi Michał Kołodziejczak, szef organizacji. Dodał, że kilkuosobowe grupy będą dziś cały dzień...

Pozbyciu się zapasów nie sprzyja ponadto wprowadzony niedawno zakaz wysyłki jabłek z Białorusi do Rosji, który niewątpliwie wzmocni obserwowany w 2018 r. spadkowy trend eksportu jabłek z Polski na Białoruś - zaznaczyła Załuska.

Jej zdaniem, utraty tego rynku nie zrekompensuje wzrost eksportu jabłek z Polski do Egiptu, gdzie w 2018 r. sprzedaż zwiększyła się o aż 244 proc. do 65 tys. t, co oznacza, że Egipt stał się trzecim odbiorcą jabłek z Polski.

- Mimo tak spektakularnego sukcesu należy pamiętać, że średnia cena wyeksportowanych do Egiptu jabłek wyniosła w 2018 r. 376 USD/t, podczas gdy na Białoruś 415 USD/t - dodała analityczka.

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

WAŻNE TERMINY

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej