W gdańskim porcie otwarto magazyn do przeładunku zboża

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Krzysztof Wójcik PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
17-11-2023,8:30 Aktualizacja: 17-11-2023,8:33
A A A

W czwartek firma Speed, operator realizujący przeładunki w portach morskich w Gdańsku i Gdyni, otworzył magazyn o powierzchni 4 tys. m kw. do przeładunku zbóż wraz z otaczającymi go placami składowymi i manewrowymi w Porcie Gdańsk - poinformowała przedstawicielka firmy Speed.

Jak poinformowała PAP Anna Drozd, przedstawicielka firmy Speed, przestrzeń, w której realizowane będą przeładunki to hala z wbudowanymi ścianami oporowymi, w której możliwy będzie przeładunek ponad 23 tys. ton zboża. Konstrukcja składa się z lekkiego szkieletu stalowego, powlekanego 2 warstwami materiału elastycznego i ścian oporowych.

port, port gdańsk, przeładunki, zboże, terminal, eksport, handel

Port Gdańsk: aktualne możliwości przeładunkowe głównych terminali zbożowych to 300 tys. t miesięcznie

W pierwszym półroczu br. przeładunki zbóż w Porcie Gdańsk wyniosły 1,4 mln t. Aktualne możliwości przeładunkowe głównych terminali zbożowych to 300 tys. t miesięcznie, a w ciągu dwóch lat planowane jest ich zwiększenie...

"Możliwe jest składowanie w niej zboża do wysokości 6 m, a śruty do 8 m. Na całość inwestycji oprócz magazynu lekkiej hali namiotowej o pow. 4 tys. m kw. składa się również: plac o powierzchni 8 tys. m kw. tacy szczelnej z systemem oczyszczania wód opadowych umożliwiającej przeładunki, których odcieki mogą stanowić problem dla środowiska naturalnego, takie jak złom, siarka, fosforyty; magazyn 4,5 tys. m kw. pod chemię neutralną w tym nawozy sztuczne, sodę kaustyczną oraz około 15 tys. m kw. placów składowych i manewrowych" - podała spółka Speed.

Dodatkowy milion ton towarów

"Szacujemy, że nowo oddana inwestycja pozwoli nam na obsłużenie dodatkowego miliona ton towarów w Gdańsku, co znacząco zwiększy nasze moce przeładunkowe i tym samym staniemy się silnym graczem w Porcie w Gdańsku. Jedynym czynnikiem ograniczającym aktualnie rozwój naszej firmy jest wyeksploatowane Nabrzeże Wiślane o parametrach nieodpowiadających współczesnym potrzebom. Mamy nadzieję, że wybrana w drodze przetargu firma budowlana podoła zadaniu w sposób zapewniający ciągłość przeładunków. Zakończenie inwestycji z uwzględnieniem nowego układu torowego i dróg dojazdowych pozwoli nam na osiągniecie przeładowywanego wolumenu w Gdańsku na poziomie 3,5 mln ton ładunków rocznie" – powiedział cytowany w komunikacie przesłanym PAP prezes firmy Speed Paweł Zastawny.

rolnictwo, umowa koalicyjna, koalicja, rząd, zapisy

Port zbożowy, stabilizacja rynków, 30-dniowy termin płatności w skupach. Co jeszcze dla rolników zapisano w umowie koalicyjnej?

Powrót do przewidywalności systemu podatkowego, przywrócenie transparentności finansów publicznych, kryteria naboru na stanowiska w spółkach Skarbu Państwa, stabilizacja sytuacji na rynkach rolnych - takie zapisy...

Większe przeładunki zboża w Gdańsku

Jak podała przedstawicielka Speed, dotychczas firma realizowała przeładunki zboża (234 tys. ton w 2022 r.) głównie w oparciu o nabrzeża Portu w Gdyni. Od czwartku będzie to możliwe na dużo większą skalę również w porcie w Gdańsku. Firma szacuje, że dzięki uruchomieniu magazynu w Gdańsku będzie przeładowywać w 300 tys. ton zboża rocznie.

W pierwszych 10. miesiącach 2023 roku firma przeładowała łącznie 2,2 mln ton towarów, z czego w Gdańsku było to 1,4 mln ton, a w Gdyni 819 tys. ton. Najwięcej w Gdańsku spośród grup ładunkowych przeładowano węgla (556 ty. ton), koksu (314 tys. ton) i złomu (196 tys. ton).

Firma Speed dzierżawi w Porcie Gdańsk teren o powierzchni 5,3 hektara na którym realizuje przeładunki towarów sypkich, m.in. koksu porafineryjnego, koksu, węgla, złomu, sody, kruszywa.

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

WAŻNE TERMINY

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej