W Broniszach po kwiatach widać nadchodzącą jesień

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
30-08-2021,12:00 Aktualizacja: 30-08-2021,12:04
A A A

Na Rynku Hurtowym w Broniszach pojawia się coraz więcej roślin kojarzących się z jesienią. W ofercie producentów i importerów dominują wrzosy i wrzośce - poinformowała Anna Kaszewiak, ekspertka rynku.

Ceny wrzosów są zróżnicowane, zależą od wielkości nasadzeń w doniczce i kosztują od 5-35 zł. Wrzośce są po 10,80 zł za doniczkę. O tej porze roku można także kupić krzewy hibiscusa (w cenie 40-50 zł za doniczkę) oraz dalie (25 zł/doniczka). Hitem ostatnich dni jest goździkowiec (Eugenia) o jadalnych owocach, cena 120 zł za doniczkę.

rynek hurtowy w broniszach, maciej kmera, waszywa i owoce

W Broniszach handel na "pół gwizdka"

Na rynku hurtowym w Broniszach, obecnie handluje się "na pół gwizdka". Stołeczne warzywniaki kupują mniej, po towar przyjeżdżają głównie hurtownicy z wakacyjnych regionów Polski. - Na rynku jest pełen asortyment...

Zwiastunem jesieni są chryzantemy, kurkumy (ostyż) i hortensje. Chryzantemy doniczkowe można nabyć za ok. 11 zł za doniczkę, krzewy hortensje od 30-250 zł za roślinę. Ich cena zależy od tego, czy są to hortensje ogrodowe, czy bukietowe, a także od wielkości roślin. Kurkuma kosztuje 25 zł za doniczkę.

Jak wskazała Kaszewiak, oferta handlowców jest bardzo bogata i różnorodna, dopasowana do różnego portfela.

- Na rynku hurtowym sprzedawane jest także anturium (34 zł za doniczkę), kalanchoe (od 5-18 zł za doniczkę), storczyki (ok. 40 zł za doniczkę), gardenia (17 zł), skrzydłokwiat (37 zł), begonie ( 9-24 zł), azalie (18 zł), różyczki (10 zł) - wyliczała ekspertka. Dodała, że ciekawą jesienną propozycja są ozdobne papryczki w różnych kolorach i odcieniach żółci, pomarańczy, czerwieni, fioletu i zieleni; za doniczkę trzeba zapłacić 5 zł.

Po dłuższej przerwie pojawiły się w sprzedaży jesienne tulipany w cenie 1,6 zł za sztukę. Kwiaty cięte - róże i goździki - są dostępne przez cały sezon; róża kosztuje 2-7 zł/szt., a goździk 1,6 zł za sztukę. Obecnie w ofercie dominują hortensje cięte (7-19 zł za sztukę). Jak na końcówkę sierpnia oferta chryzantem ciętych jest bardzo różnorodna, począwszy od drobnych typu santini do tych o większych kwiatach. Paczka tych kwiatów kosztuje 15 zł (3 zł za sztukę). Za ok. 10 zł za pęczek można też nabyć astry.

Jest także szeroki wybór innych kwiatów ciętych, jak: lilie, eustoma, celozja, mieczyki. Kaszewiak podkreśliła, że warunki pogodowe (duże opady deszczu, wichury) nie wpływają korzystnie na uprawy polowe kwiatów ciętych (słonecznik), co może się przełożyć np. na cenę kwiatów czy ich jakość.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt