W 2018 roku ceny zmieniały się niekorzystne dla rolników

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
26-02-2019,15:10 Aktualizacja: 26-02-2019,15:19
A A A

Zmiany cen w ciągu dwunastu miesięcy 2018 r. w porównaniu z grudniem 2017 r. były niekorzystne dla rolników. Ceny środków produkcji dla rolnictwa rosły w tym okresie znacznie szybciej niż skupu produktów rolnych.

"Ceny koszyka skupu wzrosły bowiem o 1,6 proc., podczas gdy środki produkcji dla rolnictwa podrożały przeciętnie już o 5,4 proc. W konsekwencji skumulowany wskaźnik nożyc cen wyniósł w grudniu 2018 r., podobnie jak miesiąc wcześniej 96,4 punktu, podczas gdy w grudniu 2017 r. wynosił 101,3 punktu." - czytamy w raporcie - Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

ceny środków produkcji dla rolnictwa, nawozy, środki ochrony roślin, maszyny rolnicze, IERiGŻ

Rolnicy nie mają lekko. Środki do produkcji ciągle drożeją

Od kilkunastu miesięcy systematycznie rosną ceny na krajowym rynku środków produkcji dla rolnictwa. I ten trend się utrzyma - przekonują eksperci z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (IERiGŻ). W lutowym wydaniu...

W opinii ekspertów IERiGŻ, w najbliższych miesiącach można się spodziewać niewielkiej poprawy rynkowych uwarunkowań produkcji rolniczej. W związku z gorszymi zbiorami ceny skupu większości podstawowych produktów roślinnych, w tym zbóż, prawdopodobnie wzrosną.

Podwyżkom cen produktów rolnych sprzedawanych przez rolników mogą sprzyjać również rosnące wraz z poprawą sytuacji dochodowej konsumentów ceny detaliczne żywności.

Koniunkturę będzie jednak prawdopodobnie pogarszał dalszy systematyczny wzrost cen środków produkcji dla rolnictwa m.in. możliwych w najbliższych miesiącach sezonowych podwyżek cen nawozów mineralnych, w tym głównie nawozów azotowych oraz środków ochrony roślin.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement