Truskawek jest mniej niż przed rokiem. Owoce są drogie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
07-06-2017,8:05 Aktualizacja: 07-06-2017,8:20
A A A

Od kilku dni pojawiają się w sprzedaży polskie truskawki. Na razie są stosunkowo drogie, w stolicy kosztują 8-12 zł za kg. Zbiory są opóźnione ze względu na wymarznięcie wczesnych odmian.

W tym roku podaż truskawek będzie mniejsza ze względu na przymrozki, jakie wystąpiły w kwietniu i w maju. Natomiast nikt nie podejmie się szacunku - o ile będzie ich mniej - powiedziała Bożena Nosecka z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Dodała, że o ile wczesne odmiany wymarzły, to późniejsze zawiązały się dobrze.

truskawki, ceny truskawek, zdrowie, uroda, witaminy, owoce

Na truskawkach w tym roku będzie można zarobić

Wszystko wskazuje na to, że kapryśna pogoda wywinduje w tym roku ceny truskawek do poziomów, z którymi nie mieliśmy do czynienia od lat. Dla producentów to okazja, aby zarobić więcej, niż planowali. Jednak czy konsumenci będą...

Na razie podaż truskawek nie jest duża, co widać m.in. na stołecznych bazarach, bo dojrzewanie jest opóźnione. Jednak sporo owoców jest na rynku hurtowym w Broniszach. W ofercie hurtowej kosztują 5-8,5 zł za kg, czyli dwa razy więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku - poinformowała Małgorzata Skoczewska, rzeczniczka Bronisz.

Truskawki są cennym surowcem dla przetwórstwa. Od cen jakie zaoferują przetwórcy, w pewnym stopniu zależą też ceny rynkowe owoców do konsumpcji.

Nosecka poinformowała, że w tym tygodniu rusza skup truskawek na koncentrat. Zakłady przetwórcze proponują cenę skupu 3,75 zł za kg z dostawą do przetwórni. Pod koniec tygodnia ma rozpocząć się skupowanie tych owoców na mrożonki. Pierwsza oferowana cena - to 4,25 zł/kg loco zakład, czyli 4 zł/kg dla producenta. Są to wyjątkowo wysokie ceny - podkreśliła Nosecka - dwukrotnie wyższe niż w ubiegłym roku na początku skupu.

uprawa truskawek

W Bielinach obchodzony jest 20. Dzień Świętokrzyskiej Truskawki

Mistrzostwa świata w szypułkowaniu truskawek, degustacja kulinarnych smakołyków, wesołe miasteczko dla dzieci i występy zespołów ludowych – to tylko niektóre atrakcje 20. Dnia Świętokrzyskiej Truskawki, który...

Ekspertka zaznaczyła, że nie wiadomo, jak ceny ukształtują się w kolejnych tygodniach. Zależy to m.in. od pogody i faktycznych zbiorów. Może też się okazać, że wysokie stawki, jakie proponują przetwórcy na początku okresu skupowego za truskawki, będą zbyt wysokie dla zagranicznych odbiorców koncentratu. A niemal cała produkcja trafia na eksport.

Nosecka zwróciła uwagę, że zakłady przetwórcze mogą mieć w tym roku kłopoty z pozyskaniem surowca. Starty mrozowe dotyczą bowiem nie tylko truskawek, ale także wiśni. Prawdopodobnie będzie też mniej malin, a ich ceny mogą być równie wysokie, jak w ubiegłych latach. Może więc wystąpić większa niż zazwyczaj konkurencja między firmami przetwórczymi, tym bardziej, że zapasy koncentratu są niewielkie.

Ponadto - jak zaznaczyła - problemy z surowcem są także w innych krajach, m.in. w Serbii oraz na Węgrzech, gdzie też były przymrozki.

Według prof. Eberharda Makosza, szefa Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych zbiory moreli i brzoskwiń w tym roku mogą wynieść zaledwie 5 proc. ubiegłorocznej produkcji, czereśni 10-20 proc., wiśni 25-30 proc., śliw 35-45 proc. Straty spowodowane przez mróz są różne w poszczególnych regionach, a nawet w sąsiadujących gospodarstwach.

Najmniej zawiązków u wszystkich gatunków drzew pestkowych stwierdzono w regionach: grójecko-wareckim, Białej Rawskiej i regionie lubelskim, czyli w regionach z największą koncentracją drzew pestkowych.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj