Szykuje się kolejny trudny rok dla producentów trzody chlewnej

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agropolska.pl
04-02-2015,15:55 Aktualizacja: 04-02-2015,16:01
A A A

Eksperci z Rabobanku prognozują, że bieżący rok będzie kolejnym, bardzo ciężkim dla sektora wieprzowiny na całym świecie.

To efekt niepewności ewentualnego nawrotu wirusa epidemicznej biegunki świń (PED), rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń (ASF) oraz rosyjskiego embarda - informuje FAMMU/FAPA.

Już w minionym roku sytuacja na światowym rynku wieprzowiny była bardzo złożona. Przez PED rekordowe były ceny mięsa w obu Amerykach i Azji Południowo-Wschodniej. Rosyjski zakaz importu wieprzowiny z UE sprawił z kolei, że na rynku Wspólnoty jest spora nadpodaż i lecą ceny w skupie.

Prognozy analityków dla UE na pierwszy kwartał br. są nadal niekorzystne. Jedynymi pozytywnymi sygnałami wspierającymi eksport są spadek wartości euro oraz ewentualne negocjacje z Rosją w sprawie złagodzenia zakazu importu niektórych produktów wieprzowych.

W USA i Meksyku odbudowa stada trzody chlewnej wpłynie na dalszy spadek stawek. Rosnąca konkurencyjność cenowa w Stanach Zjednoczonych będzie częściowo łagodzona przez umocnienie dolara amerykańskiego, a spadające ceny pasz wpłyną na poprawę rentowności produkcji.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY

do 12.06.2024 - termin rejestracji udziału w bezpłatnym szkoleniu on-line: "Ekonomiczne uwarunkowania nawożenia w rolnictwie"

17.06.2024 - termin egzaminu dla osób ubiegających się o wpis do rejestru inspektorów rolnictwa ekologicznego

do 30.06.2024 - termin udzielania przez ARiMR kredytów płynnościowych dla producentów rolnych oraz kredytów skupowych

do 1.07.2024 - termin składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Termin wprowadzania zmian we wnioskach został wydłużony do 16 lipca.

do 30.09.2024 - składanie wniosków o dotację dla Kół Gospodyń Wiejskich