Strategie Grains obniża szacunki zbiorów kukurydzy, podnosi pszenicy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agropolska.pl
23-09-2015,10:00 Aktualizacja: 23-09-2015,10:45
A A A

Zbiory kukurydzy mają wynieść 57,4 mln ton, czyli o 2,3 mln ton mniej niż zakładano w sierpniu i aż o 24 proc. poniżej rekordowego wyniku sprzed roku. Więcej ma być za to pszenicy. 

Strategie Grains już w zeszłym miesiącu obniżyło prognozę dla kukurydzy o ponad 7 milionów ton - przypomina FAMMU/FAPA. Straty spowodowane suszą są odnotowywane przede wszystkim w krajach Środkowej i Wschodniej Europy, a największe szkody stwierdzono w Polsce, Niemczech, Czechach, Chorwacji i na Słowacji.

Euronext, kukurydza, pszenica, kontrakty terminowe

Zboża nadal tanieją na giełdach. Ostra konkurencja na rynku

Kukurydza w kontrakcie listopadowym na paryskiej giełdzie Euronext potaniała przez tydzień o 0,9 proc. do 162,5 euro za tonę, a pszenica w kontrakcie grudniowym o 1,3 proc. do 167 euro za 1000 kilogramów. Spadki notowań mogą być...

Sierpniowe upały i susze nie miały natomiast większego wpływu na uprawy pszenicy i SG podwyższyła szacunki zbiorów tego zboża o 3,5 mln ton do 147,5 mln ton. To zaledwie o 1 proc. mniej od 149,3 mln ton zebranych w 2014 roku.

Nieznacznie w górę - z 26,8 do 27 mln ton - poszły w górę przewidywane wysyłki pszenicy. To jednak wciąż znacznie mniej niż w poprzednim sezonie handlowym, kiedy do krajów trzecich sprzedano 22,5 mln ton.

Gorsze wyniki sprzedaży będą spowodowane ostrą konkurencją wśród dostawców o kluczowe rynki zbytu, zwłaszcza ze strony krajów basenu Morza Czarnego. SG spodziewa się bowiem, że spektakularne wyniki w eksporcie pszenicy odnotowane w ubiegłym sezonie przez kraje basenu Morza Bałtyckiego będą trudne do powtórzenia.

Strategie Grains skorygowała w górę również szacunki zbiorów jęczmienia - o 1,6 mln ton do 60,4 mln ton.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj