Są najnowsze prognozy zbiorów oleistych w 2016 roku

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agrpolska.pl
10-11-2016,9:20 Aktualizacja: 10-11-2016,10:02
A A A

Produkcja surowców oleistych (rzepak, soja, słonecznik, len, bawełna) w Unii w sezonie 2016/17 ma - według najnowszych doniesień - spaść o 4,6 proc. do 31,3 mln ton.

Jeśli przewidywania ekspertów potwierdzą się będzie to najniższy poziom od 4 lat - o 1,5 mln ton niższy niż rok wcześniej i o 4,5 mln ton mniej od rekordu z sezonu 2014/15. W bieżącym sezonie o spadku produkcji decyduje przede wszystkim istotny, bo 10-proc. spadek zbiorów rzepaku do około 20,1 mln ton, który ucierpiał zwłaszcza we Francji i Niemczech z powodu deszczów - informuje FAMMU/FAPA.

rośliny oleiste, rzepak, słonecznik, plonowanie, mars

Prognozy plonów oleistych nieznacznie rosną

Jednostka do spraw monitorowania plonów w Unii Europejskiej (MARS) opublikowała prognozy plonów na bieżący rok najważniejszych upraw oleistych, m.in. rzepaku i słonecznika. Na przełomie września i października nadmiar deszczy dotknął...

Tymczasem 6 proc. wzrost produkcji słonecznika do około 8 mln ton będzie mniejszy niż wcześniej oczekiwano. Tymczasem zbiory soi w br. mają wzrosnąć o 11 proc. do rekordowego poziomu 2,7 mln ton.

Przerób surowców oleistych powinien jednak osiągnąć w bieżącym sezonie łącznie 46,8 mln ton wobec 47 mln ton sezon wcześniej. Spadki odnotowane będą w Niemczech, Polsce, Czechach oraz Wielkiej Brytanii, zaś wzrost we Włoszech, na Węgrzech i prawdopodobnie w Hiszpanii.

Import surowców oleistych do UE powinien wzrosnąć o około 0,6 mln ton, a największy przyrost ma dotyczyć rzepaku z 3,5 do około 3,7 mln ton pod warunkiem dostępności na rynkach międzynarodowych. Przewiduje się bowiem spadek produkcji globalnej tego surowca z 64 do 60,6 mln ton.

Gdy dostawy będą mniejsze przerób może spaść poniżej ubiegłorocznego wyniku.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj