Rzepak umocnił swoją wartość na giełdach

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agrpolska.pl
20-04-2016,15:05 Aktualizacja: 20-04-2016,15:32
A A A

Na giełdzie Euronext w Paryżu rzepak w kontrakcie majowym podrożał przez tydzień o 1,1 proc. do 371,8 euro za tonę. To oznacza kontynuację wzrostowej tendencji.

Na rynek rzepaku przełożyły się spore podwyżki notowań soi. Eksperci przekonują, że gdy potwierdzą się prognozy spadku zbiorów surowca w bieżącym roku w Unii Europejskie jego wartość w najbliższych tygodniach będzie jeszcze rosła - informuje FAMMU/FAPA.

Na giełdzie w Winnipeg w Kanadzie Canola w kontrakcie na maj straciła przez tydzień na wartości 0,4 proc. i za 1000 kilogramów płacono 480,1 dolarów kanadyjskich. W minioną środę notowania podskoczyły do poziomu najwyższego od około 3 miesiącu. To wynik popytu generowanego przez przetwórców oraz spekulacyjne zakupy funduszy powierniczych.

W Chicago natomiast na giełdzie towarowej CBoT majowy kontrakt na soję poszedł w górę aż o 4,8 proc. i tona surowca kosztowała 348,3 dolarów amerykańskich. Wzrost ten również wynikał przede wszystkim ze spekulacyjnych zakupów kontraktów wynikających z obaw o perspektywy produkcji w Argentynie.

Farmerom z tego kraju mocno we znaki dają się deszcze i dotychczas zebrano tam soję z zaledwie 5 proc. areału. W minioną środę notowania tego surowca były najwyższe od ośmiu miesięcy.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj