Rzepak na giełdzie wspiera ograniczona podaż i mocna soja

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agropolska.pl
29-04-2015,13:20 Aktualizacja: 29-04-2015,13:59
A A A

Na giełdzie Euronext w Paryżu notowania rzepaku w majowym kontrakcie umocniły się przez tydzień o 1,9 proc. do 378,5 euro za tonę.

FAMMU/FAPA informuje, że dalej utrzymuje się ograniczona podaż surowca, która wspiera wartość rzepaku przy braku mocniejszych bodźców wpływających na stawki. Notowania rzepaku wzmacnia też prawdopodobnie okresowe umocnienie na rynku soi.

Według najnowszych prognoz zbiory rzepaku w UE w bieżącym roku wyniosą ok. 21,5 mln ton i będą niższe o 11 proc. niż przed rokiem. Podaż w przyszłym sezonie będzie jednak buforowana wysokimi zapasami.

Na giełdzie w Winnipeg w Kanadzie Canola w majowym kontrakcie podrożała przez tydzień o 1 proc. do 445,3 dolarów kanadyjskich. To efekt umocnienia wartości kontraktów na rynku soi w USA oraz perspektyw mniejszych zbiorów rzepaku w bieżącym roku.

Z kolei na CBoT w Chicago majowy kontrakt na soję poszedł w górę przez ostatnich 7 dni o 1,3 proc. do 359,4 dolarów za tonę. To najwyższa wartość od 7 kwietnia.

Na wzrost notowań kontraktów wpłynęły przede wszystkim dane o spowolnieniu eksportu amerykańskiej soi oraz dywagacje, czy strajki transportowców w Argentynie i Brazylii mogą zakłócić eksport surowca z Ameryki Południowej.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement