Rzepak i pszenica drożeją na giełdach

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agrpolska.pl
16-08-2016,13:25 Aktualizacja: 16-08-2016,14:00
A A A

Na giełdzie Euronext w Paryżu listopadowy kontrakt na rzepak przez tydzień umocnił swoją wartość o 1,5 proc. do 369,8 euro za tonę. Pszenica w kontrakcie wrześniowym podrożała o 0,9 proc. do 167,8 euro za 1000 kilogramów.

Zbiory rzepaku w Unii mogą być w tym roku niższe od oczekiwanych i wynieść 20,7-20,9 mln ton. To o 1,6-1,4 mln ton mniej niż przed rokiem. Pogorszenie perspektyw bilansu tego surowca w UE (m.in. konieczność większego importu) wspierało jego wartość - informuje FAMMU/FAPA.  

susza rolnicza, klimatyczny bilans wodny, kbw, Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa, IUNG

Susza rolnicza nie występuje. Opady opóźniają zbiory zbóż

Obecnie w Polsce nie występuje susza rolnicza - podał w raporcie dotyczącym warunków pogodowych Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa. Eksperci dodali, że wysokie opady i duża wilgotność ziarna opóźniają zbiory zbóż....

Deszcze padające we Francji, w Niemczech, Wielkiej Brytanii oraz Polsce w ostatnich tygodniach zakłóciły zbiory we Wspólnocie. Sytuacja na rynku terminowym odbiła się na rynku rzeczywistym, gdzie podrożały surowce oleiste oraz oleje. Najbardziej rzepak podrożał w Wielkiej Brytanii za sprawą dalszego obniżania wartości funta, co poprawia jego konkurencyjność w eksporcie.

Rynek pszenicy był natomiast pod wpływem obaw o postępy zbiorów oraz jakość ziarna za sprawą permanentnych opadów deszczu (zwłaszcza we Francji oraz Niemczech). Firma analityczna Strategie Grains obniżyła prognozy zbiorów tego zboża w UE o 7,7 mln ton do 137,9 mln ton, m.in. z powodu pogorszenia perspektyw plonów w wymienionych krajach oraz Wielkiej Brytanii. Będzie to miało wpływ na spadek eksportu pszenicy z Unii o 26 proc. do 24,7 mln ton.

Na CBoT w Chicago najbliższy kontrakt na pszenicę podrożał o 3,2 proc. pod wpływem znakomitych wyników eksportu, który jest wyższy od szacunków ekspertów. Perspektywy zbiorów na świecie w bieżącym sezonie nadal są znakomite.  

Kukurydza w kontrakcie listopadowym na Euronext umocniła swoją wartość z 164,5 do 167 euro za tonę pod wpływem wzrostowych nastrojów na rynku pszenicy wynikających z pogorszenia perspektyw zbiorów.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt