Rekordowa kampania cukrownicza w Krajowej Grupie Spożywczej. Uprawa buraków wciąż opłacalna

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
16-01-2024,10:20 Aktualizacja: 16-01-2024,10:23
A A A

Ponad 7 milionów ton skupionych buraków, 1 milion ton wyprodukowanego cukru – o takich liczbach mówiono podczas uroczystego podsumowania kampanii cukrowniczej 2023/2024 w Krajowej Grupie Spożywczej S.A. (KGS).

Spotkanie to odbyło się 15 stycznia na terenie jednego z oddziałów KGS - Cukrowni Kluczewo. Obecni na nim byli m.in. przedstawiciele koncernu oraz plantatorów buraków cukrowych.

„Kampania cukrownicza 2023 w Krajowej Grupie Spożywczej S.A. jest rekordowa zarówno pod względem ilości skupionych buraków, jak i produkcji cukru. Spółka w dniu 28 grudnia 2023 r. wyprodukowała 1 milion ton cukru. Do 11 stycznia 2024 r. Oddziały Krajowej Grupy Spożywczej S.A. skupiły około 7,3 mln ton buraków cukrowych. Średnio kampania cukrownicza w spółce trwa 118 dni” – podaje KGS w komunikacie.

zagórski, kgs, buraki cukrowe, plantatorzy

Prezes KGS przekonuje: napływ ukraińskiego cukru do UE przełoży się na obniżenie cen dla polskich plantatorów buraka cukrowego

Bardzo duża skala napływu cukru z Ukrainy do krajów Unii Europejskiej przełoży się na obniżenie cen dla polskich plantatorów buraka cukrowego - ocenił w rozmowie z PAP w poniedziałek prezes Krajowej Grupy Spożywczej Marek...

Uprawa buraka cukrowego jest opłacalna

Cytowany w nim prezes Zarządu KGS Marek Zagórski podkreśla, że istotnym elementem sukcesu tegorocznej kampanii jest partnerstwo z plantatorami buraka cukrowego.

„Nie jest to wyłącznie układ czysto biznesowy, dokładamy do podstawowej relacji dostawcy i odbiorcy dodatkowe elementy, takie jak wiedza, zaopatrzenie w środki produkcji czy finansowanie. Pogłębianie tych relacji jest dla nas istotne, dlatego staramy się przenosić te  pozytywne aspekty na współpracę z przedstawicielami innych segmentów” – stwierdził Zagórski.

„Dzięki współpracy i rzetelnej dyskusji z Krajową Grupą Spożywczą S.A. można powiedzieć, że uprawa buraka cukrowego jest opłacalna. Obecne ceny buraka cukrowego gwarantują zwrot z uprawy i zysk dla plantatora” - zaznaczył Józef Pawela, prezes Zarządu Okręgowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego w Bydgoszczy.

Średnia polaryzacja skupowa dla Krajowej Grupy Spożywczej S.A. od początku kampanii – według stanu na 11 stycznia - wynosiła 16,4 proc., a średnia cena buraków cukrowych kontraktowanych z dopłatami to 228,5 zł netto.

samorząd rolniczy, cukier, import, ukraina

Natychmiast embargo! KRIR o napływie cukru z Ukrainy

Konieczne jest natychmiastowe wprowadzenie embarga na cukier sprowadzany z Ukrainy - nie mają wątpliwości izby rolnicze. Wyrażają obawę, że w tym sektorze produkcji może dojść do podobnego tąpnięcia, jak na rynku zbóż. Zarząd Krajowej Rady...

Cena podstawowa i świadczenie gwarantowane

„Plantatorzy dostarczający buraki do Krajowej Grupy Spożywczej S.A. w 2023 roku otrzymają zapłatę za buraki kontraktowane o zawartości cukru 16 proc. w kwocie netto nie mniejszej niż 46,5 euro za 1 tonę. Na tę kwotę składa się cena podstawowa 45 euro/t i świadczenie gwarantowane w kwocie 1,5 euro/t (zaliczka na poczet świadczenia dodatkowego powiązanego z ceną cukru)” – czytamy w komunikacie.

Jak w nim podkreślono, cena buraków kontraktowanych na kampanię cukrowniczą w 2024 roku również ma być nie mniejsza niż 46,5 euro netto za 1 tonę.

„Od 140 lat produkujemy w Kluczewie cukier. W trakcie pierwszej kampanii, która skończyła się dokładnie 15 stycznia 1885 roku wyprodukowano 2600 ton cukru. Dzisiaj produkujemy tyle w ciągu dnia” - podsumował Paweł Dawiskiba, dyrektor Oddziału Cukrownia Kluczewo.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY

do 30.06.2024 - termin udzielania przez ARiMR kredytów płynnościowych dla producentów rolnych oraz kredytów skupowych

do 1.07.2024 - termin składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Termin wprowadzania zmian we wnioskach został wydłużony do 16 lipca.

do 30.09.2024 - składanie wniosków o dotację dla Kół Gospodyń Wiejskich