Pszenica wciąż tanieje na giełdach. Słabsze euro nie pomaga

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agrpolska.pl
03-04-2017,15:15 Aktualizacja: 03-04-2017,15:30
A A A

Tona pszenicy w kontrakcie majowym na paryskiej giełdzie Euronext pod koniec minionego tygodnia kosztowała 163,8 euro. To o 2,1 proc. mniej niż 7 dni wcześniej.

Eksperci podkreślają, że w ubiegły czwartek notowania tego gatunku zboża były najniższe od powstania tego kontraktu. Stawki na dalsze terminy potaniały w mniejszym stopniu bowiem uczestnicy rynku oczekiwali na publikację raportu USDA o zasiewach amerykańskiej pszenicy i jej zapasach, co może jeszcze zwiększyć presję na ceny - informuje FAMMU/FAPA.   

Izba Zbożowo-Paszowa, zboża, skup ziarna, pszenica, jęczmień, kukurydza, ceny zbóż

Rolnicy czekają na wyższe ceny. Skromna oferta sprzedaży zbóż

Na krajowym rynku oferta sprzedaży zbóż jest nadal niewielka, rolników nie zadowalają ceny. Przetwórcy, po ostatnio wzmożonych zakupach, zmniejszyli skup ziarna - poinformowała Izba Zbożowo-Paszowa. "Wielu rolników...

Tymczasem euro obniżyło wartość wobec dolara amerykańskiego do poziomu najniższego od 2 tygodni, ale to jednak wcale nie pomogło notowaniom pszenicy. Podaż ubiegłorocznych zbiorów dalej "wisi" nad rynkiem, a eksport ziarna z UE nie był ostatnio imponujący. Giełdowe obniżki wpłynęły również na spadki cen zbóż - z małymi wyjątkami - na rynku rzeczywistym.

Majowe notowania pszenicy na giełdzie CBoT w Chicago przez ostatni tydzień wahały się i wyniosły ostatecznie 154,7 dolarów za tonę. Uczestnicy rynku wyprzedawali kontrakty przed opublikowaniem wspomnianego raportu amerykańskiego departamentu rolnego.

Pierwsze prognozy Międzynarodowej Rady Zbożowej na sezon 2017/18 przewidują, że globalne zapasy pszenicy pozostaną relatywnie wysokie wbrew oczekiwanemu spadkowi zbiorów z 754 do 735 mln ton.

Kukurydza na Euronext w kontrakcie czerwcowym przez tydzień potaniała o 0,6 proc. do 171 euro za tonę, zaś na CBoT w kontrakcie majowym podrożała o 0,2 proc. do 140,7 dolarów.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY

do 12.06.2024 - termin rejestracji udziału w bezpłatnym szkoleniu on-line: "Ekonomiczne uwarunkowania nawożenia w rolnictwie"

17.06.2024 - termin egzaminu dla osób ubiegających się o wpis do rejestru inspektorów rolnictwa ekologicznego

do 30.06.2024 - termin udzielania przez ARiMR kredytów płynnościowych dla producentów rolnych oraz kredytów skupowych

do 1.07.2024 - termin składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Termin wprowadzania zmian we wnioskach został wydłużony do 16 lipca.

do 30.09.2024 - składanie wniosków o dotację dla Kół Gospodyń Wiejskich