Pszenica tańsza niż przed rokiem

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Bank BGŻ BNP Paribas, (em) | redakcja@agropolska.pl
30-08-2016,11:15 Aktualizacja: 30-08-2016,12:01
A A A

Żniwa dobiegły praktycznie do końca, choć w północnych i północno-wschodnich regionach Polski pogoda utrudniała zbiory. Spore opady deszczu niekorzystnie wpłynęły na jakość  ziarna. Warto więc przyjrzeć się, jak to wpłynęło na stawki zbóż.  

Ministerstwo rolnictwa podaje, że w pierwszych dwóch tygodniach sierpnia przeciętna cena pszenicy konsumpcyjnej w monitorowanych zakładach wyniosła 598 zł za tonę. Jak informują analitycy Banku BGŻ BNP Paribas to o 9,6 proc. mniej niż przed rokiem.  

pszenica ozima, kłosy, plantacja

Pszenica ozima – wybierać odmiany z listy

W najbliższym sezonie COBORU poleca do uprawy na podstawie wyników doświadczeń PDO 37 odmian pszenicy ozimej. Najwięcej, bo aż 20 odmian pochodzi z grupy A – jakościowych odmian chlebowych, a 14 z B – odmiany chlebowe. Julius i...

Eksperci dodają, że spadki pogłębiają się bowiem według danych resortu w lipcu za tonę tego zboża płacono 633 zł (-8,8 proc. r/r), zaś w czerwcu 643 zł (-3,9 proc. r/r). Niskie stawki w czasie żniw są sezonowe i nie przesądzają o tym, jak będą kształtować się później.

Za 1000 kilogramów kukurydzy paszowej do połowy sierpnia płacono natomiast 678 zł (+1,7 proc. r/r). Zapowiadają się jednak bardzo wysokie zbiory, a to będzie oddziaływać na ceny w Polsce.

Stawki oferowane przez przetwórców i handlowców nie satysfakcjonują producentów zbóż. W wielu rejonach kraju rolnicy decydują się na przechowywanie ziarna w oczekiwaniu na wyższe ceny.

Analitycy przypominają jednak, że na stawki zbóż w Polsce mocno wpływa sytuacja na rynku międzynarodowym. A z najnowszych prognoz wynika, że tegoroczne zbiory zbóż podstawowych u czołowych producentów mogą być rekordowe.

Wszystko wskazuje, że ceny zbóż w Polsce bezpośrednio po zbiorach będą nieco niższe niż przed rokiem. Sytuacja jest jednak bardzo dynamiczna, gdyż prognozy zastępowane są coraz bardziej dokładnymi danymi rzeczywistymi i stawki mogą się szybko zmieniać.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu