Pszenica rekordowo droga w stosunku do kukurydzy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: BGŻ, (em) | redakcja@agropolska.pl
13-02-2015,11:35 Aktualizacja: 13-02-2015,12:24
A A A
W przeciwieństwie do pszenicy, która w ostatnich miesiącach drożeje, ceny kukurydzy są dość stabilne. Pszenica w stosunku do kukurydzy jest więc teraz rekordowo droga.
 
Jak wynika z danych ministerstwa rolnictwa, na które powołują się analitycy BGŻ, w ostatnim tygodniu stycznia za tonę kukurydzy paszowej trzeba było zapłacić średnio 587 zł. To o 49 zł więcej niż w trzecim tygodniu listopada, kiedy stawki były najniższe.  
 
Ceny rosły stopniowo - pomiędzy ostatnim tygodniem listopada, a ostatnim tygodniem grudnia o 12 zł za tonę, a pomiędzy ostatnim tygodniem grudnia, a ostatnim tygodniem stycznia o 23 zł. W porównaniu z notowaniami pszenicy są to niewielkie zmiany. Od końca października do końca stycznia 1000 kilogramów tego gatunku zboża podrożało o 138 zł. 
 
Pszenica kosztuje więc niemal tyle samo (-2 proc.), jak o tej samej porze przed rokiem, a kukurydza jest tańsza aż o 12 proc. W ostatnim tygodniu stycznia pszenica była o 26 proc. droższa od kukurydzy, podczas gdy w ostatnich pięciu latach różnica wynosiła przeciętnie niespełna... 2 proc. 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement