Pszenica na południu drożeje szybciej niż w pozostałych regionach

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Bank BGŻ BNP Paribas, (em) | redakcja@agropolska.pl
06-12-2017,13:50 Aktualizacja: 06-12-2017,14:16
A A A

W listopadzie tona pszenicy konsumpcyjnej kosztowała średnio 674 zł i była o 12 zł (1,8 proc.) droższa niż w październiku - wynika z najnowszych danych zebranych przez resort rolnictwa.

Najbardziej stawki poszły w górę (18 zł/t) w województwach południowych, w północnych i zachodnich (12 zł/t), zaś najmniej w centralno-wschodnich (6 zł/t). Dość interesująco przestawia się natomiast porównanie cen w relacji rocznej - informują analitycy Banku BGŻ BNP Paribas.

Izba Zbożowo-Paszowa, zboża, skup ziarna, pszenica, jęczmień, kukurydza, ceny zbóż

Mała podaż zbóż na krajowym rynku. Pszenica sporo podrożała

Na krajowym rynku zbóż nadal zapotrzebowanie na ziarno przewyższa rynkową podaż. W ciągu ostatnich kilku tygodni wyraźnie wzrosły ceny pszenicy - informuje Izba Zbożowo-Paszowa. W listopadzie wzrosło zapotrzebowania przetwórców...

W ubiegłym miesiącu pszenica konsumpcyjna w kraju była o 27 zł/t droższa niż przed rokiem. Zmiana ta prawdopodobnie jest wynikiem nieznacznie gorszych światowych zbiorów tego zboża. Ciekawa jest jednak dynamika stawek w rozkładzie regionalnym.

W województwach południowych w analizowanym okresie pszenica konsumpcyjna podrożała aż o 53 zł/t, w północnych i zachodnich o 26 zł/t, a w centralnych i wschodnich jedynie o 11 zł/t.

Zdaniem ekspertów może to wynikać z mniejszego znaczenia eksportu za pośrednictwem portów w zagospodarowaniu krajowej podaży ziarna w bieżącym sezonie. Tym samym, koszty transportu na Wybrzeże nie wpływają tak istotnie na kształtowanie się cen na bramie gospodarstwa jak rok temu.

Na południu kraju jakość tegorocznej pszenicy jest prawdopodobnie lepsza niż w regionach północnych, co też zmniejsza regionalne zróżnicowanie cen. 
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

WAŻNE TERMINY

17.10.2022 - rusza wypłata zaliczek na poczet płatności bezpośrednich

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt