Przychody firm przetwórstwa spożywczego idą w górę

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
30-12-2020,13:50 Aktualizacja: 30-12-2020,13:54
A A A

W trzecim kwartale nastąpiła poprawa wyników finansowych w przemyśle przetwórczym. W najlepszej kondycji pozostaje branża mleczarska, a w najtrudniejszej sektor drobiarski - informują analitycy PKO BP.

Przychody firm przetwórstwa spożywczego (zatrudnienie pow. 49 osób) wzrosły w omawianym czasie o 3,7 proc. r/r po spadku o 2,4 proc. r/r w drugim kwartale.

Grzegorz Puda, młodzi rolnicy, małe przetwórstwo, tworzenie grup i organizacji producentów

Młodzi rolnicy i małe przetwórstwo mogą liczyć na wsparcie

W ramach Wspólnej Polityki Rolnej będzie kontynuowane wsparcie dla młodych rolników, małego przetwórstwa oraz tworzenia grup i organizacji producentów - zapowiedział Grzegorz Puda, minister rolnictwa. Podczas konferencji...

Najbardziej przyczyniła się do tego poprawa w przetwórstwie owoców i warzyw (+14,2 proc. r/r), a także w przedsiębiorstwach wytwarzających produkty mleczarskie (+7,2 proc. r/r) - czytamy w najnowszym biuletynie Agro Nawigator.

Według analityków wzrost przychodów firm spożywczych hamowany był niższą sprzedażą eksportową, która głównie dotyczyła branży przetwórstwa mięsnego.

Mniejsze tempo wzrostu kosztów pozwoliło firmom na lepszy wynik finansowy. W kierunku poprawy sytuacji mogło częściowo oddziaływać wsparcie w ramach tarcz antykryzysowych. W warunkach pandemii i niepewności ekonomicznej trzeci kwartał był kolejnym z rzędu, w którym odnotowano spadek wartości inwestycji firm.

Jak wskazują ekonomiści PKO BP, największy spadek zysku w tym okresie odnotowano w branży produkcji pasz dla zwierząt gospodarskich. Kryzys na rynku mięsa, który miał odzwierciedlenie w spadkach cen skupu żywca, a także problemy producentów wynikające z rozprzestrzeniania się chorób zwierzęcych (ASF, grypa ptaków) oddziaływały w kierunku spadku popytu wewnętrznego na pasze.

sektor rolno-spożywczy, przetwórstwo, PFPŻZP, Andrzej gantner, Agnieszka Tłuczak

W branży przetwórczej coraz gorsze nastroje

Zniesienie obostrzeń epidemiologicznych nie polepszyło nastrojów w sektorze rolno-spożywczym. Szanse dla rozwoju przetwórstwa w najbliższych miesiącach są oceniane jako umiarkowane. Takie wnioski płynące z ostatniego badania Indeksu...

Dodatkowo wyraźny wzrost cen kosztów surowcowych - zbóż i oleistych - związany ze wzrostem światowego popytu, a także osłabieniem złotego, spowodował, że koszty firm produkujących pasze wzrosły więcej niż przychody.

Znacznie pogorszyła się sytuacja w przetwórstwie mięsnym, szczególnie przetwórstwie drobiu, głównie wskutek obniżek cen mięsa, będących konsekwencją rosnącej nadpodaży na rynku.

O ile branża przetwórstwa mięsa czerwonego spadek przychodów kompensowała z obniżeniem kosztów, o tyle w przypadku przetwórstwa drobiu relacje stawek mięsa do cen skupu żywca pogorszyły się w stosunku do dwóch poprzednich kwartałów.

Z danych GUS wynika, że firmy przetwórstwa drobiu w trzecim kwartale odnotowały stratę netto, po raz pierwszy od drugiego kwartału 2011 r. - zauważają analitycy.

W dobrej kondycji, lepszej niż przed rokiem pozostawała branża przetwórstwa mleka. Rosnący eksport, a także wysoka sprzedaż detaliczna, sprawiła, że sektor stosunkowo łagodnie przeszedł pierwszy etap pandemii. Z

Zyski branży w omawianym czasie poszła w górę o 155 mln zł r/r, co stanowiło ok. 45 proc. wzrostu zysków całej branży spożywczej.

Poprawa wyników finansowych w branży mleczarskiej, opartej na spółdzielczości, jest jednym z ważniejszych czynników oddziałującym na notowane w drugiej połowie 2020 r. wzrosty cen skupu mleka - informują analitycy PKO BP.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement
WAŻNE TERMINY

25.05.2021-25.06.2021 dopłaty z tytułu zużytego materiału siewnego zobacz więcej

17.05 - 27.06.2021 dofinansowanie z PROW 2014-2020 do prywatnych lasów zobacz więcej

28.05.2021 - 30.06.2021 pomoc dla pszczelarzy zobacz więcej