Przed plantatorami buraków cukrowych dobre perspektywy. Ekspert zapewnia

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
31-10-2016,14:30 Aktualizacja: 31-10-2016,14:55
A A A

W Polsce i na świecie w górę pójdzie w tym roku produkcja cukru. Eksperci odnotowują również stały wzrost popytu na ten surowiec. W naszym kraju wynika on z bardzo dobrych zbiorów buraków cukrowych.

- Produkcja będzie na pewno wyższa niż w zeszłym roku. Po pierwsze dużo większa jest powierzchnia uprawy buraków cukrowych, a plony będą bardzo wysokie i wyniosą około 65 ton z hektara. Jest szansa, że wyprodukujemy powyżej 2 mln ton cukru - mówi dr Piotr Szajner z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia. 

buraki cukrowe, cukier, ceny cukru, agrobiznes, pieniądze, produkcja cukru

Cukier drożeje w Polsce i na świecie

Cukier drożeje na rynku krajowym i na giełdach zagranicznych. Powodem wzrostu cen jest przede wszystkim poprawa koniunktury na świecie. W lipcu br. kilogram paczkowanego cukru w naszym kraju kosztował średnio 2,8 zł/ kg tj. o 28 proc. więcej niż...

W przyszłym roku zlikwidowane zostaną w UE kwoty cukrowe, co z pewnością przyniesie spore zmiany na rynku. - Zlikwidowana zostanie też minimalna cena skupu buraków cukrowych i jest kilka znaków zapytania, jak będą się kształtowały relacje pomiędzy plantatorami a przemysłem. Jest jednak okres przejściowy, z którego polscy plantatorzy korzystają, są dopłaty związane z produkcją buraków cukrowych. To wszystko będzie łagodziło skutki gwałtownych zmian - zapewnia ekspert.

Szajner uważa, że przed plantatorami są dobre perspektywy. - Świat będzie potrzebował bardzo dużo cukru. Popyt będzie rósł mniej więcej o 2 proc. rocznie i produkcja również powinna tyle rosnąć, aby ten popyt zaspokoić. Rosnący popyt powinien generować wyższe ceny - przewiduje naukowiec na antenie radiowej Jedynki.

Źródło: Program Pierwszy Polskiego Radia

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu