Polskie truskawki są już na rynku

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
07-05-2018,8:10 Aktualizacja: 07-05-2018,8:22
A A A

Na rynku hurtowym w Broniszach już pojawiły się pierwsze polskie tegoroczne truskawki ze szklarni. Kosztują 18-20 zł za kg, ale przy słonecznej pogodzie ich podaż szybko wzrośnie, a cena spadnie.

- Sezon na polskie truskawki można uznać za rozpoczęty. Dostarczane do Bronisz owoce są pięknie wybarwione i smaczne. Z zapowiedzi plantatorów wynika, że jeżeli temperatura się utrzyma to w ciągu tygodnia będą truskawki spod włókniny i foli perforowanej - poinformowała rzecznik Rynku Małgorzata Skoczewska.

sortownia owoców w Borzęcinie, borzęcin, powiat grójecki, mazowsze, la sad

Sortownia owoców poszła z dymem. Straty pójdą w dziesiątki milionów

W środę około godziny 23 wybuchł pożar hali magazynowej na owoce w Borzęcinie (pow. grójecki, woj. mazowieckie). Na szczęście nikt nie ucierpiał. Akcja ratownicza wciąż trwa. Sortownia miała około 5 tysiące metrów kwadratowych i była...

Zdaniem plantatora z Czerwińska Adama Leszczyńskiego bieżący rok zapowiada się dobrze, jednakże problemem może być brak rąk do pracy przy głównym zbiorze owoców.

Obecnie na rynku w Broniszach truskawki sprzedaje już kilku dystrybutorów. W porównaniu z ubiegłym rokiem ceny są o jedną czwartą niższe - na poziomie 18-20 zł/kg. Krajowe truskawki są także w sprzedaży na Rynku Hurtowym w Poznaniu. Według zapowiedzi plantatorów, niebawem pojawią się także na innych rynkach hurtowych.

Nadal spore są dostawy truskawek hiszpańskich, greckich i węgierskich, które są konkurencyjne cenowo. W ofercie hurtowej w Broniszach są sprzedawane w cenie 10-18 zł/kg.

W ubiegłym roku zebrano w Polsce ok. 180 tys. ton truskawek. Jeżeli tegoroczne prognozy potwierdzą się, to truskawek nie powinno być mniej niż w 2015 roku, czyli ponad 200 tysięcy ton.

Główne zbiory będą pochodziły z upraw polowych. Wczesne odmiany kończą już kwitnienia. Zagrożeniem dla upraw polowych mogą być anomalie pogodowe takie jak przymrozki, gradobicia czy podtopienia plantacji.

program owoce i warzywa w szkole, program mleko w szkole, zdrowe żywienie, komisja europejska, ministerstwo rolnictwa

Dla dzieci nie zabraknie owoców, warzyw i mleka. Więcej pieniędzy dla szkół

Na realizację programu "Mleko w szkole" oraz "Owoce i warzywa w szkole" w roku szkolnym 2018/2019 Polska otrzyma z Unii Europejskiej 25 378 920 euro, czyli ok. 106 mln zł. Z krajowego budżetu na ten cel ma pójść ponadto...

Można już kupić polskie maliny. Owoce także pochodzą ze szklarni i dlatego ich cena jest wysoka - 60 zł/kg. W sadach czereśniowych i gruszowych są już spore zawiązki owoców co zapowiada obfity plon.

Maj - to pełnia sezonu szparagowego. Jest ich dużo, a ceny spadły i w ofercie hurtowej kilogram kosztuje 6-10 zł. Szparagi sprzedawane są w półkilogramowych pęczkach.

Potaniały także krajowe pomidory. Malinowe oferowane są w cenie 5-7 zł za kilogram (opakowania po 6 kg). W podobnych opakowaniach są sprzedawane także pomidory zwykłe - czerwone, ale są tańsze. Kilogram kosztuje od 3,15 zł do 4,65 zł.

Rodzime rzodkiewki są po 0,80-1,20 zł za pęczek, importowane w podobnej cenie. Krajowa botwina w cenie 2 zł za pęczek (w opakowaniu po 10 pęczków). Są już pierwsze dostawy krajowej młodej kapusty z produkcji w tunelach. Ceny hurtowe wahają się od 4 do 6 zł, w zależności od wielkości główki.

Krajowe ogórki wyeliminowały import. Krótkie sprzedawane są po 3,85-5 zł/kg , a tzw. gruntowe (nadające się do przygotowania małosolnych) w cenie 4,5 do 5,75 za kilogram. Spore są dostawy koperku, natki i szczypiorku. Jest już także młoda kapusta pekińska oraz krajowa kalarepa w cenie 2 zł za sztukę.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

28.05.2021 - 31.08.2021 pomoc dla pszczelarzy zobacz więcej

31.07.2021 - termin płatności składki KRUS za III kwartał

do 2.08.2021 - termin składania wniosków do ARiMR o "Wsparcie na zalesienie i tworzenie terenów zielonych"

21.06 - 19.08.2021 - termin składania wniosków o wsparcie finansowe na "Modernizacja gospodarstw rolnych"