Polska sprzedaje coraz mniej zboża. Handel ziarnem na wolnych obrotach

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PKO Bank Polski, (em) | redakcja@agropolska.pl
04-04-2018,11:40 Aktualizacja: 04-04-2018,11:57
A A A

W bieżącym sezonie mocno wyhamował eksport zbóż z Polski. Wpisuje się to w ogólne tendencje handlu ziarnem w Unii Europejskiej, ale u nas spadek wywozu był jednak znacznie większy niż w przypadku innych państw.

Według najnowszych danych Eurostatu w drugiej połowie minionego roku wysyłki zbóż z UE do krajów trzecich zmalały o 15 proc., ale z Polski już o 68 proc. Co więcej, początek 2018 r. przyniósł dalsze załamanie naszej sprzedaży zagranicznej - informują analitycy PKO Banku Polskiego.

Izba Zbożowo-Paszowa, zboża, skup ziarna, pszenica, jęczmień, kukurydza, ceny zbóż

Zastój w handlu zbożem. Rolnicy nie chcą sprzedawać ziarna

Rolnicy nie chcą sprzedawać zboża, dlatego przetwórcy kupują ziarno głównie od firm handlowych - informuje Izba Zbożowo-Paszowa. Zdaniem organizacji, gospodarze raczej nie powinni liczyć na wzrost cen ziarna. Według ekspertów...

Według resortu rolnictwa w styczniu eksport zbóż z Polski zmalał o 69 proc. w skali roku - najbardziej pszenicy (70 proc.). Spowodowane jest to wysoką podażą ziarna z Rosji, ograniczającą popyt na zboża unijne na rynkach trzecich oraz niską konkurencyjnością pszenicy ze Wspólnoty z powodu umocnienia się euro do dolara.

Przy prawdopodobnym utrzymaniu ujemnej dynamiki wywozu do końca sezonu i wzrostu produkcji pszenicy w Polsce w 2017 r., krajowi producenci (podobnie jak w UE)  rozpoczną sezon 2018/19 z wysokimi zapasami zboża. Według ekspertów z Międzynarodowej Rady Zbożowej rezerwy mogą być wyższe nawet o 32 proc. r/r.

Możliwe jest, że unijne (w tym polskie) wysyłki tego zboża wzrosną w kolejnym sezonie. Znawcy rynku zaznaczają jednak, że mimo spadku produkcji, wysoka pozycja Rosji w światowym handlu może utrzymać się dzięki sporym zapasom początkowym, co będzie nadal ograniczało popyt na unijne ziarno.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu