Owoce i warzywa tanieją. Nawet o kilkadziesiąt procent

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
18-12-2016,11:45 Aktualizacja: 18-12-2016,11:59
A A A
Na rynku hurtowym w Broniszach wiele warzyw i owoców można kupić taniej niż przed rokiem, co oznacza mniejsze wydatki na nadchodzące Święta. W ofercie są także suszone owoce i grzyby - informuje Małgorzata Skoczewska, rzecznik rynku. 
 
W ocenie dystrybutorów rynku, zwiększona sprzedaż rozpocznie się od poniedziałku. Głównym odbiorcą produktów są mniejsze sklepy.
 
O połowę tańsza jest biała kapusta, która obecnie kosztuje w hurcie 40-50 groszy za kilogram. O 20 proc. mniej trzeba zapłacić za kapustę kwaszoną.

żywność, owoce, warzywa, bezpieczeństwo żywności, psor

Konsumenci są przekonani, że kupują bezpieczne dla zdrowia owoce i warzywa

Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin opublikowało wyniki konsumenckiego badania "Żywność w Polsce", które miało odpowiedzieć na pytanie, czy sprzedawane w Polsce warzywa i owoce są bezpieczne dla zdrowia.   Okazało się, że aż...
Jabłka, w zależności od odmiany, kosztują od 0,86 do 2 zł za kg. Najdroższe są odmiany Szara Reneta (na szarlotki), Empire, Bosskop.
 
Ogórki kwaszone kosztują tyle samo jak przed rokiem, czyli 4 do 6 zł za kilogram. Chrzan jest tańszy o 10 proc. Za kilogram korzeni kupcy płacą 6-7 zł.
 
Krajowe warzywa korzeniowe są także tańsze, marchew - o 50 proc., jej cena kształtuje się obecnie na poziomie 50-60 groszy za kilogram. Cebula jest tańsza o 40 proc., kosztuje 40-60 groszy za kilogram (opakowania po 15 kg). Oznacza to, że w tym roku, w okresie świątecznym, na warzywa i krajowe owoce wydamy mniej.
 
Po raz pierwszy polscy producenci szklarniowych, malinowych pomidorów nie wygaszają produkcji w czasie zimy. Można zatem kupić polskie pomidory malinowe w cenie hurtowej 17,5 zł za kilogram.

warzywa, ceny warzyw, zbiory warzyw, cebula, marchew, ziemniaki, kapusta

Zbiory warzyw wyższe niż przed rokiem. Ceny spadają

Z najnowszych danych ministerstwa rolnictwa wynika, że w tym roku wyższe będą zbiory kapusty białej, cebuli, marchwi i ziemniaków. Ma to wpływ na ceny, które są niższe - nawet trzykrotnie - niż przed rokiem. Według ostatnich danych...
Suszone śliwki z pestką kosztują 7 zł za kilogram, owoce bez pestki są o 4-5 zł droższe. Są także śliwki z importu, ceny od 11,70 do 14,60 zł za kilogram. Za suszone jabłka trzeba zapłacić 9 zł/kg, gruszki 8-10,80 zł. Tańsze są tzw. dymione, droższe te suszone powietrzem.
 
Duża jest oferta grzybów. Zainteresowaniem kupców cieszą się grzyby na sznurkach w cenie ok. 28 zł za 100 g. Podgrzybki krajanka po 4,80 zł za 20 g.
 
Jak zwykle o tej porze zwiększone są dostawy oleju lnianego, który sprzedawany jest po 22 zł za litr, w butelkach po 250 ml oraz oleju rzepakowego, tłoczonego na zimno, po 18 zł za litr co oznacza cenę o 2 zł niższą w porównaniu do cen sprzed roku.
 
Pomarańcze w ofercie hurtowej są po 4,20-6 zł za kilogram i jest to drożej o 30 proc., porównując ceny do cen z grudnia ubiegłego roku. Mandarynki kosztują tyle samo - od 3,50 do 6 zł. Cytryny są o 10 proc. tańsze, w hurcie ich cena wynosi 4 do 5 zł za kilogram.
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt