Obajtek: Grupa Orlen wciąż jest gotowa na przejęcie Zakładów Azotowych "Puławy"

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Michał Budkiewicz PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
22-11-2023,8:25 Aktualizacja: 22-11-2023,8:28
A A A

Decyzja zarządu Grupy Azoty o wstrzymaniu sprzedaży Zakładów Azotowych "Puławy" nie służy stabilizacji ich sytuacji finansowej oraz rynkowi nawozowemu - ocenił we wtorek na platformie X (d. Twitter) prezes Orlenu Daniel Obajtek. Jak podkreślił, Orlen wciąż jest gotowy na przejęcie Puław.

Grupa Azoty poinformowała w poniedziałek, że podejmie rozmowy z Orlenem o rezygnacji ze sprzedaży koncernowi spółki zależnej Zakładów Azotowych "Puławy". Na początku czerwca zarząd Grupy Azoty informował, że podpisany został "dokument o zachowaniu poufności oraz trybie udostępniania informacji" pomiędzy Grupą Azoty Puławy, Orlenem i Grupą w związku z zamiarem rozpoczęcia rozmów dotyczących potencjalnej akwizycji Grupy Azoty Puławy przez Orlen.

orlen, grupa azoty, zakłady puławy, przejęcie, kupno, transakcja, rozmowy, nawozy

Nie będzie przejęcia "Puław" przez Orlen? Grupa Azoty się wycofuje

Grupa Azoty S.A. rozpocznie rozmowy z Orlen S.A. w kierunku zaprzestania działań dotyczących potencjalnego nabycia spółki Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A. przez Orlen S.A. – poinformował nawozowy gigant....

Orlen wciąż gotowy do transakcji

We wtorek prezes Orlenu Daniel Obajtek oświadczył we wpisie na platformie X, że "decyzja Zarządu Grupy Azoty o wstrzymaniu sprzedaży Zakładów Azotowych ‘Puławy’ nie służy stabilizacji ich sytuacji finansowej oraz rynkowi nawozowemu, którego plany konsolidacji sięgają jeszcze ubiegłego wieku". Wskazał przy tym, że "słuszność konsolidacji pokazuje choćby dobra sytuacja Anwilu".

"Grupa Orlen wciąż jest gotowa na przejęcie Puław" - zadeklarował jednocześnie Obajtek we wtorkowym wpisie w mediach społecznościowych.

Grupa Azoty poinformowała w poniedziałek, że 20 listopada, po uwzględnieniu wyników analizy wpływu transakcji na grupę, a także koncepcji budowy jej wartości przygotowanej przez niezależnego doradcę, jak również rekomendacji Komitetu Sterującego Projektem, zarząd przyjął uchwałę o podjęciu rozmów z Orlenem "w kierunku zaprzestania dalszych działań dotyczących potencjalnej możliwości akwizycji spółki Grupa Azoty Zakłady Azotowe ‘Puławy’ przez Orlen". Wskazano przy tym, że uchwała zarządu Grupy Azoty weszła w życie z chwilą jej podjęcia.

orlen, umowa, zakup, farma wiatrowa, wiatraki, oze, moc

Orlen zawarł warunkową umowę zakupu dwóch farm wiatrowych od spółki należącej do brytyjskiego funduszu

Orlen zawarł warunkową umowę zakupu dwóch farm wiatrowych ze spółką należącą do brytyjskiego Octopus Renewables Infrastructure Trust PLC - poinformowała spółka. Instalacje o łącznej mocy ok. 60 MW znajdują się w...

Doświadczenie w przejmowaniu firm

Pod koniec września prezes Orlenu, odnosząc się do możliwości przejęcia puławskich Azotów zapewnił, że "analizy trwają" i dodał: "to nie jest łatwy proces, jak wiele procesów fuzji, ale jesteśmy zdeterminowani". "Nie odchodzimy od analiz w zakresie Puław. Jesteśmy zdeterminowani w zakresie prowadzenia tych analiz, bo uważamy, że połączenie obszaru nawozowego da synergie logistyczne, finansowe i wiele innych, które będą opłacalne z punktu widzenia stabilności cen nawozów" - stwierdził wtedy Obajtek.

Prezes Orlenu wskazywał, że koncern ma doświadczenie w zakresie przejmowania firm. Orlen przejął np. włocławski Anwil, który był firmą "praktycznie bankrutującą".

W lipcu w oświadczeniu dla PAP Grupa Azoty informowała, że potencjalna transakcja może polegać na sprzedaży posiadanych przez Grupę Azoty (Tarnów) udziałów w Grupie Azoty Puławy. Wyjaśniono, że oznacza to, że sprzedaż tych udziałów będzie się wiązać z pozyskaniem znaczących środków finansowych przez spółkę w Tarnowie. "Środki finansowe pochodzące z tej transakcji mogą pozwolić na przyspieszenie zarówno koniecznego i kosztownego procesu transformacji energetycznej oraz pozwolić na dodatkowe inwestycje rozwojowe" – informowano wówczas.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu