Nowalijkowe warzywa tańsze niż przed rokiem

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
11-04-2016,13:35 Aktualizacja: 11-04-2016,14:17
A A A

Nowalijkowe warzywa są tańsze niż przed rokiem, a ich hurtowe ceny powinny nadal spadać - uważają specjaliści z rynku hurtowego Bronisze.

"Z dnia na dzień przybywa krajowych nowalijek. Sprzyjająca aura wpływa na wyższą podaż i niższe ceny. Około 20 proc. taniej, w porównaniu do cen sprzed roku, sprzedawane są pomidory i ogórki. Ciepła pogoda wpływa na szybsze dojrzewanie szklarniowych nowalijek i większe dostawy. Krajowe ogórki wyparły już import" - napisano w raporcie z rynku Bronisze.

sprzedaż warzyw owoców kwiatów z ogródków, opłata targowa, wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie

Sprzedaż owoców i warzyw z ogródków bez opłat. Sąd postanowił

Sprzedaż kwiatów, owoców i warzyw z ogródków będzie mogła odbywać się bez opłaty targowej - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Olsztynie. Uznał tym samym, że Regionalna Izba Obrachunkowa bezpodstawnie...

"Sukcesywnie drożeją warzywa z ubiegłorocznych zbiorów, jest to typowa tendencja przednówkowa. Przyspieszone prace polowe spowodowały, że część producentów-dostawców zajmuje się siewem i sadzeniem. Ziemniaki w cenie od 90 groszy do 1,30 zł za kilogram, co w porównaniu z cenami sprzed roku, jest dwa razy drożej" - dodano.

Autorzy analizy podkreślają, że analizując ceny warzyw ubiegłorocznych trzeba zwrócić uwagę na niższe zbiory w 2015 roku, spowodowane długotrwałą suszą.

"Z warzyw ubiegłorocznej produkcji rosną także ceny cebuli. Teraz, w zależności od jakości, wahają się pomiędzy 1,30 a 1,70 zł za kilogram. Kapusta biała jest w cenie od 1 do 1,60 zł za kilogram i jest to 80 proc. drożej niż w kwietniu 2015 r." - napisano.

Według danych GUS, zbiory warzyw gruntowych w 2015 r. wyniosły 3,7 mln ton, co oznacza spadek produkcji o około 20 proc. rok do roku.  

"Należy spodziewać się dalszego wzrostu cen warzyw ubiegłorocznych przy jednoczesnym spadku cen i rosnącej podaży warzyw nowalijkowych" - dodano.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt