Notowania zbóż na giełdach znów zaczynają spadać

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agropolska.pl
17-02-2015,11:30 Aktualizacja: 17-02-2015,11:59
A A A
Za tonę kukurydzy w najbliższym kontrakcie na paryskim Euronext płacono 152,3 euro, czyli o 2,1 proc. mniej niż tydzień wcześniej. Pszenica kosztowała 184,5 euro za 1000 kilogramów i przez 7 dni potaniała o 1,3 proc.
 
Jak informuje FAMMU/FAPA niewielkie spadki odnotowano też na CBoT w Chicago, gdzie notowania pszenicy przez tydzień poleciały w dół o 0,9 proc. do 191,5 dolara za tonę, zaś kukurydzy o 0,6 proc. do 150,8 dolara. 
 
Analitycy prognozują, że ceny nadal będą spadały, a na rynek będą mocno oddziaływać w najbliższym czasie spodziewane bardzo wysokie dostawy soi i kukurydzy z krajów Ameryki Południowej. Konkurencja w eksporcie obu gatunków ma być znacznie ostrzejsza niż dotychczas. 
 
Spada ponadto produkcja bioetanolu w USA, a mniejszy popyt na kukurydzę ze strony przemysłu biopaliwowego wpływa na spadek cen. W przypadku pszenicy notowania mogą się umocnić jeśli przyspieszy eksport. 
 
Eksperci przekonują, że generalnie ceny zbóż mają jeszcze spory potencjał spadkowy. Najbliższe tygodnie powinny przynieść dalsze zniżki notowań kukurydzy. Natomiast w przypadku pszenicy scenariusz może być odmienny i będzie bardzo zależał od konfiguracji w eksporcie. Niewykluczone, że USA zwiększą wkrótce sprzedaż, a to spowoduje przetasowania wśród kluczowych dostawców.
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement