Na giełdach wciąż spadają notowania zbóż

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agropolska.pl
05-05-2015,13:00 Aktualizacja: 05-05-2015,13:41
A A A

Pszenica w najbliższym kontrakcie na Euronext w Paryżu potaniała przez tydzień o 3,6 proc. do 178,3 euro za tonę. Tona kukurydzy w kontrakcie czerwcowym kosztowała 157,8 euro, czyli o 2,6 proc. mniej niż 7 dni wcześniej.

FAMMU/FAPA informuje, że na spadki notowań mogą mieć przede wszystkim wpływ utrzymujące się prognozy dobrych zbiorów zbóż. Poza tym Rosja nie wyklucza wcześniejszego zniesienia ceł w eksporcie pszenicy. Decyzja w tej sprawie ma zapaść w połowie maja i może oznaczać zaostrzenie konkurencji w eksporcie tego zboża.

Obniżki na Euronext są ponadto powiązane ze spadkami cen zbóż na amerykańskich giełdach. Na CBoT w Chicago pszenica w najbliższym kontrakcie potaniała o 4,1 proc. do 175,4 dolarów za tonę, a kukurydza o 1,9 proc. do 143,2 USD/tonę.

Dolar - mimo osłabienia w ostatnim czasie - wciąż jest silny, co wpływa negatywnie na konkurencyjność w eksporcie amerykańskiego ziarna. Dodatkowo w USA występuje ptasia grypa, co może mieć wpływ na spadek zużycia kukurydzy i soi na cele paszowe na wewnętrznym rynku.

Optymistyczne dla Stanów Zjednoczonych są za to prognozy pogody. Kondycja upraw pszenicy ozimej jest lepsza niż przed rokiem. W ostatnim tygodniu kwietnia udział zasiewów w stanie dobrym i bardzo dobrym wynosił 42 proc. Zaawansowane są też zasiewy pszenicy jarej. W sześciu kluczowych dla upraw stanach obsiano już 55 proc. powierzchni, co znacznie przewyższa średnią z ostatnich 6 lat.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj