Mleczarze: branża wymaga transformacji w kierunku bardziej zrównoważonej produkcji

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
15-11-2023,8:55 Aktualizacja: 15-11-2023,8:57
A A A

Branża mleczarska potrzebuje zmian, by sprostać nowym wymogom KE dotyczących ochrony klimatu. Będą one polegały m.in. na zwiększeniu dobrostanu hodowli bydła czy wykorzystywaniu do produkcji odnawialnych źródeł energii - wskazuje Związek Polskich Przetwórców Mleka.

Według Związku (ZPPM), przyjęcie przez UE strategii "Zielony ład" oraz "Od pola do stołu" oznacza szereg zmian dla polskiego rolnictwa. Jest to związane m.in. z redukcją gazów cieplarnianych, odbudową bioróżnorodności, zapewnieniem efektywności energetycznej, dbaniem o dobrostan zwierząt czy przeciwdziałaniu tzw. greenwashingowi, który polega na wywoływaniu u klientów wrażenia, że produkt czy usługa są ekologiczne, choć nie jest to zgodne z prawdą.

polska, korea południowa, korea, import, mleko, mleko uht, handel

Przez "milkflację" Koreańczycy sięgają coraz częściej po polskie mleko

W związku ze wzrostem cen świeżego mleka do najwyższego poziomu od kryzysu finansowego w 2009 r. koreańscy konsumenci coraz częściej sięgają po niemal 30 proc. tańsze mleko UHT sprowadzane najczęściej z Polski lub Australii – informuje...

Konieczne zwiększenie dobrostanu zwierząt

Związek zwrócił uwagę, że "Zielony ład" oczekuje od biznesu większej odpowiedzialności społecznej za realizowaną działalność, co wpływa nie tylko na kwestie wizerunkowe firm, ale również wymaga nowego charakteru działań pozaprodukcyjnych. Natomiast zmiany klimatyczne będą wymuszały na hodowcach - producentach mleka wprowadzenie zasad zrównoważonego rozwoju m.in. w postaci zwiększenia dobrostanu zwierząt, wprowadzeniu praktyk powodujących zwiększanie zawartości próchnicy w glebie czy optymalne zarządzanie odpadami.

Związek Polskich Przetwórców Mleka (ZPPM) zlecił przygotowanie trzech raportów o stanie polskiego mleczarstwa. Dwa z nich są już gotowe. Pierwszy raport, przygotowany przez prof. Zbigniewa Karaczuna ze szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego i prof. Jacka Walczaka z Instytutu Zootechniki - Państwowego Instytutu Badawczego przedstawia sytuację mleczarstwa w Polsce w kontekście aktualnych wyzwań zdrowotnych i środowiskowych. Drugi z raportów, opracowany przez dr Karolinę Babuchowską z Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie, prezentuje wyzwania i kierunki rozwoju polskiego mleczarstwa do 2030 roku w kontekście zrównoważonego rozwoju.

mleko, produkcja mleka, Martin Ziaja, Agnieszka Maliszewska, krowy mleczne, mleczarnie, cena mleka, Polska Izba Mleka

Produkcja mleka wciąż jest opłacalna

Cena skupu mleka we wrześniu wyniosła 188,38 zł za 100 litrów. Była ona o 24,5% niższa niż rok wcześniej, kiedy mleczarnie płaciły za surowiec 249,66 zł za hl. Cena mleka choć do września nieustannie malała, to jednak w wielu mleczarniach...

Wzrost kosztów inwestycyjnych i produkcji

"W toku prac nad raportami stało się jasne, że europejski ‘Zielony ład’ oraz strategia ‘Od pola do stołu’ będą kształtować wszystkie sektory gospodarki i finansów (a więc także mleczarstwo) przez następne kilka dekad i na stałe zmienią charakter produkcji rolniczej" - zaznaczył prezes Związku Polskich Przetwórców Mleka Marcin Hydzik.

"Przykładamy dużą wagę do kwestii klimatycznych i dlatego angażujemy się w promowanie zrównoważonego podejścia w rolnictwie oraz wszelkich inicjatyw, które zmieniają sposób w jaki produkowana jest żywność. Uważamy, że transformacja produkcji mleka i jego przetworów w kierunku zrównoważonych systemów żywnościowych to główne wyzwanie stojące przed naszą branżą" - podkreślił Hydzik.

Dodano, że z raportów wynika, że realizacja wymogów prawnych związanych z wdrażaniem europejskiego "Zielonego ład" do krajowego prawodawstwa zmusi gospodarstwa i przetwórstwo mleka do zmian w technologiach produkcji, głównie pod kątem uciążliwości dla środowiska i klimatu, co przełoży się na wzrost kosztów inwestycyjnych i jednostkowych produkcji. I to właśnie rosnące koszty produkcji postrzegane są w kategorii największych wyzwań stojących przed producentami mleka.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu