Liban zainteresowany importem żywności z Polski

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
26-10-2018,8:05 Aktualizacja: 26-10-2018,8:51
A A A

25 października minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski spotkał się szefem resortu spraw zagranicznych i emigrantów Republiki Libanu Gebrana Bassila.

Spotkanie miało na celu omówienie nowych perspektyw rozwoju współpracy w dziedzinie rolnictwa. Obie strony zainteresowane są intensyfikacją wymiany handlowej artykułami rolno-spożywczymi.

Minister Ardanowski wskazał komplementarność polskiego i libańskiego rolnictwa.

Wizyta właścicieli mleczarni z Libanu na polskich fermach

Celem wizyty libańskich właścicieli mleczarni były rozmowy biznesowe z firmą Polmass. Goście zobaczyli zakład produkcji pasz i preparatów mlekozastępczych, zwiedzili magazyny inowrocławskiej mleczarni Cuiavia oraz fermy bydła mlecznego....

Jest to dodatkowa zachęta dla eksporterów, która przyczyni się do wzajemnego poszerzenia oferty produktów żywnościowych w obu krajach, również w zakresie produktów, w przypadku których kraje Bliskiego Wschodu nie są tradycyjnym odbiorcami jak np. wieprzowina.

"Obie strony z zadowoleniem przyjęły propozycje wzajemnej organizacji Dnia Libańskiego w Polsce oraz Dnia Polskiego w Libanie w celu prezentacji oferty eksportowej obu krajów szerszej grupie odbiorców" - czytamy w komunikacie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Jan K. Ardanowski zaproponował stronie libańskiej, aby prezentacja oferty libańskiej odbyła się podczas jednej z największych imprez targowo-wystawienniczych sektora rolno-spożywczego organizowanych w Polsce.

Minister Gebran Bassil wspomniał o zainteresowaniu strony libańskiej nawiązaniem współpracy naukowo-badawczej pomiędzy instytutami obu krajów, co spotkało się z poparciem szefa polskiego resortu rolnictwa.

Polskie produkty rolno-spożywcze docierają do coraz szerszego grona libańskich konsumentów. Wielkość polskiego eksportu do Republiki Libanu w 2017 r. osiągnęła wartość 34,2 mln euro i wzrosła w stosunku do roku poprzedniego o 36 proc. Głównymi produktami eksportowanymi z Polski na rynek Libanu są cukier oraz czekolada i jej przetwory.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt