Jabłek będzie więcej, truskawek, porzeczek, wiśni i śliwek mniej

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
27-06-2016,11:35 Aktualizacja: 27-06-2016,12:19
A A A

Zbiory jabłek w tym roku będą lepsze niż w 2015 r., zaś niższa będzie produkcja truskawek, porzeczki, wiśni i śliwek - ocenił Eberhard Makosz z Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowatych.

- Zbiory jabłek będą prawdopodobnie lepsze niż przed rokiem. Być może dojdziemy do 4 mln ton. Myślę, że ostatecznie będzie to 3,8-4,0 mln ton - powiedział ekspert. Wcześniej TRSK szacowało, że w bieżącym sezonie - przy zbiorach na poziomie ponad 3,8 mln ton - eksport może wynieść około 800 tys. ton.

owoce, warzywa, produkcja owoców i warzyw

Polska wśród unijnych liderów w produkcji owoców i warzyw

Mimo rosyjskiego embarga uderzającego w naszych rolników Polska jest wśród unijnych liderów producentów owoców i warzyw. Z danych Eurostatu wynika, że aż w 5 z 8 kategorii jesteśmy w czołowej trójce ze...

- Ceny owoców w tym roku zależeć będą przede wszystkim od zbiorów na świecie. Na razie jest zbyt wcześnie, by prognozować stawki owoców na kolejne miesiące i koniec roku. Trzeba poczekać 3-4 tygodnie, by zobaczyć z jaką produkcją światową będziemy mieli do czynienia. Patrząc jednak na warunki lokalne, można spodziewać się, że przy niższych zbiorach pozostałych owoców te ceny mogą być wyższe niż przed rokiem - powiedział Makosz.

Dodał, że ze względu na suszę niższe niż w 2015 r. będą zbiory truskawek, porzeczki, wiśni i śliwek. - Niewiadoma jest sytuacja z gruszkami - powiedział na koniec.

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

WAŻNE TERMINY

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej