IZP: pierwsze doniesienia wskazują na wysokie plony pszenicy ozimej

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Adrian Reszczyński PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
31-07-2023,11:50 Aktualizacja: 31-07-2023,11:54
A A A

Pierwsze doniesienia wskazują na wysokie plony pszenicy ozimej i dobre parametry ziarna, ale zaskakująco niskie białko – wynika z poniedziałkowego newslettera Izby Zbożowo-Paszowej.

Jak poinformowała Izba, nawracające w ostatnich dniach opady deszczu powodują przerwy w zbiorach zbóż i rzepaku w wielu regionach kraju. Prace żniwne są najbardziej zaawansowane na południu kraju, gdzie zbiory jęczmienia ozimego są w znacznej mierze zakończone, a rolnicy rozpoczęli zbiór pozostałych zbóż ozimych: pszenicy, żyta, pszenżyta. IZP wskazała, że znaczne zaawansowanie zbiorów jęczmienia ozimego notuje się także na północy kraju, ale przelotne opady opóźniają żniwa.

Dobre ziarno, niskie białko

"Jakość ziarna jest mocno zróżnicowana i zależna od okresu wegetacji i ilości wody w glebie. Generalnie jednak plony jęczmienia są zadowalające i w zależności od regionu często zawierają się w przedziale 5-7-10 t/ha" – wynika z newslettera.

gus, zbiory, plony, zboże, rzepak, warzywa, owoce

Zbiory niższe niż przed rokiem. Mniej zbóż, rzepaku, warzyw i owoców

Główny Urząd Statystyczny podał wyniki wstępnego szacunku produkcji głównych upraw rolnych i ogrodniczych w 2023 r. Przedstawiają się one następująco: - zbiory zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi wstępnie szacuje się na...

Stwierdzono, iż lokalnie rolnicy zaczęli również zbierać pszenicę ozimą, a "pierwsze doniesienia wskazują na wysokie plony i dobre parametry ziarna, ale zaskakująco niskie białko".

Decyzja o przechowaniu ziarna

W związku z nierównomiernym rozkładem zakupów w okresie wegetacji – w ocenie IZP – w bieżącym sezonie "będziemy mieć do czynienia z wysokimi plonami i zbiorami zbóż na południu kraju i znacznie niższymi plonami na północy, szczególnie w odniesieniu do zbóż jarych, w tym także kukurydzy".

Jak dodano, pomimo trwających już zbiorów, rynkowa podaż ziarna jest "wyraźnie uszczuplona". Wskazano, że w związku z ostatnimi zawirowaniami rynkowymi i wzrostem cen na giełdach światowych, wielu producentów decyduje się na przechowanie ziarna.

Tysiące ton importowanego ryżu

Jak wynika z newslettera Izby, według wstępnych danych import ryżu do Polski w pierwszych 5 miesiącach br. wyniósł ponad 80 tys. ton o łącznej wartości 61 mln dol. i był o 62 proc. większy od importu w tym samym okresie w 2022 r.

"W analizowanym okresie, głównymi dostawcami ryżu do kraju były Myanmar (40 tys. ton), Pakistan (7 tys. ton) i Włochy (7 tys. ton)" – podsumowano.

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

WAŻNE TERMINY

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej