Izba Zbożowo-Paszowa: zastój w handlu ziarnem. Rolnicy czekają na dopłaty do sprzedanych zbóż

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
02-04-2024,14:25 Aktualizacja: 02-04-2024,14:26
A A A

Podaż ziarna na rynku jest mała, nie ma zainteresowania zakupem zbóż przez przedsiębiorców - informuje Izba Zbożowo-Paszowa. Dodaje, że rolnicy czekają na zapowiedziane przez rząd dopłaty do sprzedaży ziarna.

Z informacji przekazanych we wtorek przez Izbę wynika, że na ograniczoną sprzedaż ziarna przez rolników wpłynęły też trwające prace polowe oraz okres świąteczny. Nabywców znajduję jedynie niewielkie partie zbóż.

"Ponadto rolnicy czekają na stosowne rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie dopłat do sprzedaży pszenicy, żyta, jęczmienia i pszenżyta, które powinno ukazać się w najbliższych dniach" - poinformowali przedstawiciele Izby.

kołodziejczak, dopłaty, zboże, dopłaty do zbóż

Dopłaty do sprzedanego zboża. Stawki potwierdzone

200 lub 300 zł do tony zboża - w zależności od daty jego sprzedaży - będą wynosić zapowiadane już od jakiegoś czasu dopłaty. Stawki potwierdzono podczas konferencji podsumowującej pierwsze 100 dni prac nowego kierownictwa resortu rolnictwa....

Według zapowiedzi MRiRW, za sprzedane zboże w okresie od 11 marca do 31 maja br. rolnik otrzyma dopłatę w wysokości 300 zł za tonę, a za zboże sprzedane pomiędzy 1 stycznia a 10 marca br. - 200 zł/t.

Według Izby, "przetwórcy, widząc duże zapasy ziarna w magazynach u rolników, nie czynią wzmożonych zakupów surowca, tym bardziej, iż notowane spowolnienie produkcji pasz przez wytwórnie pasz powoduje, iż zapotrzebowanie na ziarno z ich strony także jest mniejsze".

W zależności od regionu kraju, ceny pszenicy konsumpcyjnej pod koniec marca br. oferowanej przez przetwórców z dostawą w marcu/kwietniu br. kształtowały na poziomie 720-800 zł/t. Pszenica paszowa była skupowana w cenie 630-700 zł/t, żyto konsumpcyjne - 520-600 zł/t, kukurydza -  660-740 zł/t, a rzepak - 1830-1920 zł/t.

Zakupem ziarna są zainteresowani natomiast eksporterzy, ale trudno im kupować większe partie ziarna w związku z tym, iż ceny nie zadowalają sprzedających - wskazują eksperci.

W porównaniu do cen z połowy minionego tygodnia, ceny pszenicy o niższej zawartości białka oferowane przez eksporterów z dostawą do portów w kwietniu/maju br. spadły o 5 zł/t, podczas gdy ceny pozostałych zbóż nie uległy zmianie. Za pszenicę konsumpcyjną płacono ok. 850 zł/t, a za kukurydzę (DON 2000 - zawartość mykotoksyn) – 750 zł/t.

Eksport zbóż "na kołach" do Niemiec jest spowolniony. Handel utrudniają zbyt niskie ceny oferowane za ziarno przez niemieckich kontrahentów - wskazała Izba.

samorząd rolniczy, dopłaty, dopłaty do zboża, handel zbożem

WIR: rolnicy handlujący zbożami między sobą także powinni być objęci zapowiedzianymi dopłatami

„W związku z zapowiadanymi przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi dopłatami do zbóż, zwróciliśmy się z wnioskiem, aby tymi dopłatami byli objęci również rolnicy ryczałtowi, którzy handlują zbożem...

W ostatnim tygodniu marca br. ceny pszenicy na MATIFie osłabły, ale skala zniżki cen była niewielka. 28 marca ceny eksportowe rosyjskiej pszenicy o zawartości 12,5 proc. białka z dostawą w maju/czerwcu br. wynosiły 205-207 dol./t, czyli o 6 dol./t poniżej cen rumuńskiej pszenicy i ponad 20 dol./t poniżej cen pszenicy pochodzącej z Niemiec i krajów bałtyckich.

W pierwszych prognozach na sezon 2024/25 Komisja Europejska przewiduje, że produkcja pszenicy miękkiej w UE-27 spadnie do 120,8 mln ton, czyli do najniższego poziomu od czterech lat, ze względu na mniejszy areał zasiewów pszenicy ozimej, głównie we Francji i Niemczech.

Izba przypomniała, że w czwartek cena pszenicy w kontrakcie majowym 2024 na paryskiej giełdzie wyniosła 203,50 euro/t i była o 1,8 proc. niższa niż przed tygodniem, a w kontrakcie wrześniowym 2024 spadła o 0,1 proc., do 218,00 euro/t.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu