Izba Zbożowo-Paszowa: ceny zbóż powoli rosną, pojawiają się obawy o ich jakość

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
03-06-2024,14:45 Aktualizacja: 03-06-2024,14:49
A A A

Ceny zbóż powoli rosną, pojawiają się obawy o ich jakość - poinformowała Izba Zbożowo-Paszowa.

"Małe gospodarstwa nie mają już ziarna w magazynach. Ziarno jest natomiast w posiadaniu dużych, największych gospodarstw, które dysponują profesjonalną powierzchnią magazynową. Gospodarstwa te cały czas wstrzymują się ze sprzedażą ziarna, czekając na dalszy wzrost cen" - napisano w newsletterze.

Izba podaje, że zboża na stanach magazynowych mają także niektóre podmioty skupowe, które w ostatnich tygodniach skupiły ziarno od mniejszych rolników chcących uzyskać rządowe dopłaty do sprzedanych zbóż.

"Utrzymująca się niepewność co do kondycji upraw w związku z brakiem większych opadów deszczu, szczególnie w centrum i na wschodzie kraju, a także notowana w ostatnich dniach zwyżka cen zbóż na giełdach i wzrost cen ziarna oferowanych przez eksporterów, dodatkowo usztywniły sprzedających" - napisano.

Izba podaje, że z kolei, na rynku cały czas notuje się duże zapotrzebowanie na ziarno ze strony przetwórców, którzy pracują na niskich zapasach. Przy dużym popycie i małej podaży ziarna, przetwórcy często muszą płacić ceny zbliżone do cen portowych, aby kupić surowiec.

"Wiele wskazuje na to, iż w związku z brakiem ofert sprzedaży krajowego ziarna, na przednówku zanotujemy spory import zbóż" - napisano.

Poleć
Udostępnij