Huśtawka cen pszenicy i kukurydzy na giełdach

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agropolska.pl
10-06-2015,12:10 Aktualizacja: 10-06-2015,12:33
A A A

Na najważniejszych europejskich i amerykańskich giełdach przez tydzień spadły - po wcześniejszych wzrostach - stawki kontraktów na pszenicę i kukurydzę.  

FAMMU/FAPA informuje, że tona pszenicy w kontrakcie wrześniowym na paryskim Euronext kosztowała 184,5 euro, a 1000 kilogramów kukurydzy w kontrakcie sierpniowym 165 euro. Ceny poszły również w górę po drugiej stronie oceanu. Za kukurydzę w kontrakcie lipcowym na CBoT w Chicago płacono 141,9 dolarów za tonę, a za pszenicę 190.

Notowania pszenicy w USA umacniały się przede wszystkim ze względu na zamykanie krótkich pozycji przez inwestorów w obawie przed pogorszeniem się jakości zboża po ulewnych deszczach w Oklahomie i Teksasie oraz z powodu chorób grzybowych występujących w Kansas. Wzrosty w USA mogły być również częściowo związane z umocnieniem się dolara, co wpływa niekorzystnie na eksport.

Pomimo obecnych obniżek prognozy na kolejny sezon są dobre bowiem na świecie zbóż będzie pod dostatkiem. Handlowcy oczekują niecierpliwie na czerwcowe prognozy amerykańskiego Departamentu Rolnictwa.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement