Handel zbożem jest umiarkowany

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
03-06-2020,9:25 Aktualizacja: 03-06-2020,9:57
A A A

Na krajowym rynku zbóż cały czas notuje się umiarkowane obroty ziarnem. Ofert sprzedaży ziarna przybyło, ale głównie ze strony firm skupowych, bo magazyny rolników są puste. Ze względu na duży eksport zbóż, zapasy ziarna są niskie.

Izba Zbożowo-Paszowa informuje, że w tym sezonie (od lipca 2019 do czerwca 2020 r.) przewidywany jest duży wywóz - na poziomie 6,5 mln ton, co oznacza, że zapasy zbóż na koniec bieżącego sezonu będą "wyraźnie uszczuplone".

Rynek Towarów Rolno-Spożywczych, transakcja giełdowa, handel pszenicą, Towarowa Giełda Energii

Sprzedano 500 ton pszenicy. Pierwsza transakcja w ramach fixingu

Na Rynku Towarów Rolno-Spożywczych prowadzonym przez Towarową Giełdę Energii doszło do pierwszej transakcji w ramach fixingu. Sprzedano 500 ton pszenicy klasy B po cenie 831 zł. - Realizujemy to, o czym mówiono w Polsce od kilkunastu...

Eksporterzy wstrzymali skup zbóż ze starych zbiorów. Dlatego też oferty sprzedaży ziarna kierowane są głównie do krajowych przetwórców. Niemniej jednak, zarówno młyny jak i wytwórnie pasz prawdopodobnie posiadają już dostateczną ilość surowca na najbliższe tygodnie.

"Dlatego też przetwórcy kupują niewiele ziarna starając się to czynić po niskich cenach, głównie na rynkach lokalnych" - wyjaśniła Izba.

W połowie ubiegłego tygodnia, cena skupu zbóż z ubiegłego sezonu (z dostawą) wynosiły: pszenicy konsumpcyjnej - 780-840 zł/t; pszenicy paszowej - 760-830 zł/t; żyta konsumpcyjnego - 530-600 zł/t; żyta paszowego - 500-570 zł/t; pszenżyta - 650-720 zł/t; jęczmienia paszowego - 600-660 zł/t; kukurydzy - 700-750 zł/t; owsa paszowego - 580-670 zł/t.

Według Izby, rolnicy wykazują coraz większe zainteresowanie zawieraniem kontraktów na dostawy ziarna ze zbiorów 2020 roku. Majowe opady deszczu w kraju oraz prognozy dalszych opadów w czerwcu zmniejszyły obawy rolników o stan upraw.

Izba Zbożowo-Paszowa, ceny zbóż w skupie, pszenica, żyto, kukurydza

Deszcze ożywiły handel zbożami

Opady deszczu w pierwszej dekadzie maja, które wystąpiły w większości kraju, poprawiły kondycję upraw i ożywiły handel zbożami. Ofert sprzedaży jest więcej, ale rolnicy nadal oczekują wyższych cen - informuje Izba Zbożowo-Paszowa. "W...

Przetwórcy i podmioty skupowe oferowały za ziarno ze zbiorów 2020 (z dostawą w żniwa) cenę za np. pszenicę konsumpcyjną na poziomie 730-750 zł/t, pszenicę paszową - 640-700 zł/t, a za rzepak - 1620-1660 zł/t.

W portach są ładowane ostatnie statki pszenicą dla odbiorców zagranicznych. W ocenie ekspertów, w maju drogą morską wywieziono kolejnych 350 tys. ton tego zboża. Wyraźne spowolnienie eksportu nastąpi w czerwcu.

"Szacujemy, iż przedmiotem eksportu w czerwcu może być 100-120 tys. ton pszenicy przez porty. W całym sezonie 2019/20, eksport pszenicy z kraju będzie większy od wcześniejszych ocen i może wynieść 3,8-3,9 mln ton. Przy takim wolumenie eksportu, zapasy pszenicy w kraju na koniec bieżącego sezonu będą mocno nadwątlone" - poinformowała Izba.

Wywóz jest głównie kierowany do Arabii Saudyjskiej (1,4 mln t), Niemiec (500 tys. t), a nawet na Kubę (200 tys.t). Eksporterzy proponują obecnie za pszenicę z tegorocznych zbiorów z dostawą w sierpniu cenę 780-795 zł za tonę.

e-bazarek, podkarpacie, podr w Boguchwale, Robert Pieszczoch, sprzedaż produktów rolnych

E-bazarek skraca drogę od rolnika do konsumenta

Ponad 150 tys. osób odwiedziło uruchomioną tydzień temu przez Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Boguchwale k. Rzeszowa platformę internetową pośredniczącą w obrocie produktami rolnymi. "Tworząc platformę chcieliśmy w czasach...

W dalszym ciągu jest realizowany eksport zbóż z Polski na kołach do Niemiec - przede wszystkim pszenżyto, żyto, a także kukurydza. Natomiast import ziarna do Polski z południa Europy jest bardzo niewielki.

Komisja Europejska prognozuje lepsze niż rok temu zbiory zbóż w Polsce. W prognozie z 28 maja Bruksela obniżyła produkcję o skromne 0,4 mln ton do 29,65 mln ton.

Kolejne prognozy pokazują, że produkcja ziarna w kraju powinna przewyższyć o blisko 3 proc. średnią wielkość z ostatnich 5 lat.

Jeśli prognoza się sprawdzi, to tegoroczne zbiory będą o prawie 1 mln ton wyższe niż w 2019 roku. KE oczekuje, że lepszy niż rok temu średni plon będzie dotyczył wszystkich gatunków zbóż - czytamy w newsletterze Izby Zbożowo-Paszowej,
 

Poleć
Udostępnij