Grupa Azoty: walne Zakładów Chemicznych Police zdecydowało o ich dalszym istnieniu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Bytniewska PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
21-06-2024,16:15 Aktualizacja: 21-06-2024,16:16
A A A

Walne zgromadzenie Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police zdecydowało o ich dalszym istnieniu - poinformowała w piątek w komunikacie Grupa Azoty.

Grupa Azoty poinformowała w piątek w komunikacie, że zwyczajne walne zgromadzenie jej spółki zależnej Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police 21 czerwca br. podjęło uchwałę o dalszym jej istnieniu.

W I kwartale 2024 r. Grupa Kapitałowa Grupa Azoty Police wypracowała skonsolidowane przychody ze sprzedaży na poziomie 636 mln zł i wynik EBITDA w wysokości minus 21 mln zł, przy marży EBITDA minus 3,3 proc. Strata netto wyniosła minus 67 mln zł i była 16 mln zł mniejsza niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

grupa azoty, skolmowski, aneks, porozumienie

Grupa Azoty ratuje się kolejnym aneksem do porozumienia ws. finansowania. "Dodatkowy czas na plan restrukturyzacji"

Grupa Azoty podpisała kolejny aneks do porozumienia z instytucjami finansującymi do 30 lipca br. - poinformowała w środę spółka. "Zyskaliśmy dodatkowy czas na przygotowanie długoterminowego planu restrukturyzacji" - podał...

Na początku czerwca br. prezes "Polic" Andrzej Dawidowski przyznał, że sytuacja spółki jest "bardzo trudna" i że konieczna jest restrukturyzacja, przede wszystkim "modelu zarządzania". Ocenił, że działania naprawcze potrwają co najmniej dwa lata. "Jest to okres (potrzebny) do tego, aby spółka znowu stabilnie stanęła na nogi" - dodał wówczas Dawidowski. Podkreślał, że tylko inwestycje w linie technologiczne i zwiększenie możliwości produkcyjnych gwarantują wysokie przychody. Zaznaczono też wtedy, że redukcje zatrudnienia nie są planowane. W "Policach" pracuje ok. 2,5 tys. osób, a w spółkach zależnych od polickiej grupy - 700.

Nowe władze Grupy Azoty informowały, że "Police" chcą odbudować pozycję spółki na rynku nawozów.

14 czerwca br. Grupa Azoty Polyolefins, w której ZCh Police mają 34,4 proc. akcji, uzgodniły z 15 instytucjami finansującymi m.in. przedłużenie warunki finansowania Polimerów Police do 31 lipca br. Spółka zaznaczyła, że uzgodniono również, że wniesienie przez Grupę Azoty oraz jej spółkę zależną Grupę Azoty Zakłady Chemiczne Police pozostałej kwoty pożyczki wspierającej do spółki zależnej (Grupa Azoty Polyolefins - PAP) do wartości 105 mln euro (górny limit) nastąpi nie później niż do 31 lipca 2024 r.

grupa azoty puławy, kamola, import nawozów, rosja, białoruś

Prezes Grupy Azoty "Puławy" proponuje 30-procentowe cło na nawozy mineralne z Rosji i Białorusi

Wprowadzenie 30-procentowego cła na nawozy mineralne pochodzenia rosyjskiego i białoruskiego zaproponował prezes Grupy Azoty „Puławy” Hubert Kamola. Podał, że strata spółki przekroczyła 1,2 mld zł netto, zarząd przygotował...

Projekt Polimery Police to nowy kompleks chemiczny Grupy Azoty oparty na technologii Oleflex UOP - produkcji propylenu jakości polimerowej metodą odwodornienia propanu (PDH) oraz technologii Unipol GRACE - produkcji polipropylenu. Zastosowane technologie zapewniają m.in. niskie zużycie surowców i energii.

Głównymi akcjonariuszami Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police są Grupa Azoty - 62,86 proc. akcji, OFE PZU „Złota Jesień” - 12,96 proc. akcji, ARP S.A. - 13,13 proc. akcji, oraz Skarb Państwa mający 7,47 proc. akcji.

Grupa Azoty, do której należy Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police, to jedna z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie. Zajmuje drugą pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, ma również silną pozycje na rynkach takich produktów jak melamina, poliamid, alkohole OXO, plastyfikatory czy biel tytanowa. 

Poleć
Udostępnij