Grupa Azoty pokazała najnowsze dane. Produkcja nawozów poszła w górę

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
12-03-2024,10:40 Aktualizacja: 12-03-2024,10:43
A A A

Odnotowaliśmy wyższe zapotrzebowanie na nawozy w naszej autoryzowanej sieci dystrybucji - powiedział dyrektor generalny Grupy Azoty S.A. Zbigniew Paprocki w kontekście opublikowanych przez koncern szacunkowych wolumenów produkcji za luty br.

Z przedstawionych przez grupę danych wynika, że produkcja nawozów azotowych w jej spółkach wzrosła względem stycznia - szacunkowe wolumeny za luty to 252 tys. ton w porównaniu do 199 tys. ton za styczeń.

„Wzrost poziomów produkcji został odnotowany również w przypadku nawozów wieloskładnikowych - w lutym szacunkowe poziomy to 57 tys. ton względem 48 tys. ton w styczniu. Z kolei w przypadku nawozów specjalistycznych szacunkowe poziomy produkcji w lutym to 26 tys. ton w porównaniu do 25 tys. ton w styczniu” – czytamy w komunikacie Grupy Azoty.

mrirw, resort rolnictwa, plan nawozowy, plan nawożenia

Więcej czasu na plan nawozowy? Resort rolnictwa odpowiada

Resort rolnictwa ustosunkował się do wniosku samorządu rolniczego o wydłużenie terminu sporządzania planu nawozowego na potrzeby realizacji praktyki „Opracowywanie i przestrzeganie planów nawozowych”. Ministerstwo Rolnictwa i...

Jak w nim dodano, istotny wzrost produkcji odnotowano także w obszarze mocznika. Powstało go 80 tys. ton w lutym w porównaniu do 48 tys. ton w styczniu.

Wzrosły również nieznacznie poziomy produkcji w pigmentach, tj. 2 tys. ton w lutym względem 1 tys. ton w styczniu oraz w OXO - 13 tys. ton w lutym w porównaniu do 11 tys. ton w styczniu.

„Odbicie w szacunkowych wolumenach produkcyjnych za luty w przypadku nawozów wskazuje, że odnotowaliśmy wyższe zapotrzebowanie na nawozy od naszej autoryzowanej sieci dystrybucji w kontekście zbliżającego się sezonu nawozowego i terminów aplikacji. Można więc powiedzieć, że obserwowane wzrosty to efekt w dużej mierze czynników zewnętrznych. Aby mówić o długoterminowej, rentownej produkcji, niezbędne jest wdrożenie odpowiednich działań optymalizujących i to nasz cel na najbliższe miesiące” – stwierdził cytowany w komunikacie Zbigniew Paprocki, dyrektor generalny i członek Zarządu Grupy Azoty S.A.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY

do 12.06.2024 - termin rejestracji udziału w bezpłatnym szkoleniu on-line: "Ekonomiczne uwarunkowania nawożenia w rolnictwie"

17.06.2024 - termin egzaminu dla osób ubiegających się o wpis do rejestru inspektorów rolnictwa ekologicznego

do 30.06.2024 - termin udzielania przez ARiMR kredytów płynnościowych dla producentów rolnych oraz kredytów skupowych

do 1.07.2024 - termin składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Termin wprowadzania zmian we wnioskach został wydłużony do 16 lipca.

do 30.09.2024 - składanie wniosków o dotację dla Kół Gospodyń Wiejskich