Gigantyczny wzrost przewozów ukraińskich produktów rolnych przez Polskę

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Magdalena Jarco PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
23-02-2023,14:20 Aktualizacja: 23-02-2023,14:23
A A A

Znaczna część ukraińskich produktów rolnych, w tym zbóż i nasion roślin oleistych transportowanych w ramach korytarzy solidarnościowych eksportowanych jest przez Polskę - przekazał resort infrastruktury. W 2022 r. wzrost przewozów tych produktów był ponad 27-krotny w skali roku.

Jako jeden z największych producentów zbóż na świecie Ukraina dostarczała na rynek światowy corocznie ok. 45 mln ton zboża. "Wojna przerwała dotychczasowe szlaki eksportu przez Morze Czarne, co spowodowało wzrost światowych cen zbóż, zaburzyło bezpieczeństwo żywnościowe na świecie i zagroziło egzystencji milionów ludzi" - zaznacza ministerstwo.

eksport zboża z Ukrainy, Dmytro Kułeba, porty czarnomorskie, kontrola statków

Coraz mniej zboża opuszcza ukraińskie porty

Eksport zboża z ukraińskich portów na Morzu Czarnym spadł z 3,7 mln ton w grudniu do 3 mln ton w styczniu. Powodem są opóźnienia ze strony Rosji w inspekcji statków eksportujących ziarno - uważa rząd Ukrainy i analitycy z USA....

Działania podjęte w ramach korytarzy solidarnościowych oraz wcześniejsze, prowadzone z własnej inicjatywy przez Polskę sprawiły, że przewozy żywności i innych ładunków z Ukrainy do UE znacznie zwiększyły się.

- Znaczna część ukraińskich produktów rolnych, w tym zbóż i nasion roślin oleistych transportowanych w ramach korytarzy solidarnościowych eksportowanych jest przez terytorium Polski - wskazał Rafał Weber, wiceminister infrastruktury. Zaznaczył, że w porównaniu do 2021 r. wzrost przewozów produktów w 2022 r. jest ponad 27-krotny.

Resort zwrócił uwagę, że aby sprostać wyzwaniu związanemu w szczególności z eksportem produktów rolnych, w minionym roku Polska podjęła szereg działań, których celem było usprawnienie przepływu towarowego przez granicę z Ukrainą. Obejmowały m.in. rozdzielenie ruchu osobowego od towarowego w drogowym przejściu granicznym Korczowa-Krakowiec, przekształcenie przejścia Dorohusk-Jagodzin w towarowe przejście graniczne oraz uruchomienie od 13 lutego na przejściu granicznym Malhowice-Niżankowic odprawy pojazdów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 7,5 tony, przemieszczających się bez ładunku. Pojazdy przewożące pomoc humanitarną na rzecz Ukrainy zwolniono z opłat.

Resort przypomniał, że po rozpoczęciu przez Rosję 24 lutego 2022 r. agresji zbrojnej przeciwko Ukrainie, Polska m.in. włączyła się w realizację koncepcji korytarzy solidarnościowych.
 

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

WAŻNE TERMINY

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej