Elewarr rozpoczyna eksport pszenicy do Wybrzeża Kości Słoniowej

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Dariusz Sokolnik PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
16-11-2022,12:20 Aktualizacja: 26-11-2022,19:46
A A A

Spółka Elewarr rozpoczyna eksport pszenicy drogą morską z Gdyni do Wybrzeża Kości Słoniowej. Jest to jeden z większych sukcesów, jakie osiągnęliśmy w ostatnich latach - podkreślił Hubert Grzegorczyk, prezes zarządu.

W październiku Elewarr podpisał umowę o współpracy w zakresie eksportu polskich zbóż ze spółką Mondry - dzierżawcą dawnego Bałtyckiego Terminalu Zbożowego w Gdyni. Pszenica została zakupiona bezpośrednio od polskich rolników, przechowana w magazynach Elewarru, a następnie trafi do Wybrzeża Kości Słoniowej.

Elewarr, Hubert Grzegorczyk, Monika Parafianowicz, Daniel Alain Korona, skup ziarna

Zmiana na szczycie Elewarru. Jest nowy prezes

Hubert Grzegorczyk został powołany 1 sierpnia na stanowisko prezesa Zarządu Elewarr sp. z o.o. - poinformowała państwowa spółka, wchodząca w skład Krajowej Grupy Spożywczej. Daniel Alain Korona, dotychczasowy prezes przedsiębiorstwa...

- Jest to pierwszy w historii Elewarru eksport drogą morską i jeden z większych sukcesów, które osiągnął w ostatnich latach. Nigdy do tej pory spółka nie prowadziła eksportu drogą morską, zawsze towar był sprzedawany na lokalnym rynku, ale w związku z obecną sytuacją, która panuje na świecie, zdecydowaliśmy się wykonać ten eksport, żeby polskie zboże trafiało w zakątki świata, które go potrzebują - mówił Grzegprczyk.

Podkreślił, że spółka nie skupuje, nie przechowuje i nie handluje zbożem z Ukrainy. - Naszą misją jest współpraca tylko z polskimi rolnikami. Dlatego chcemy być spółką, która będzie eksportowała tylko polskie produkty - wskazał.

Szef spółki wyjaśnił, że statek, który wypłynie z Gdyni do Wybrzeża Kości Słoniowej ma pojemność 33 tys. ton. - My posiadamy jakąś część tego wolumenu. Nie mogę zdradzić jej wielkości ze względu na podpisane umowy o charakterze międzynarodowym, ale jest to pokaźna liczba, która z pewnością przyczyni się do tego, że część mieszkańców Wybrzeża Kości Słoniowej będzie mogła liczyć na to, że to polskie zboże ich wykarmi - zaznaczył.

Grzegorczyk dodał, że Polska produkuje więcej zboża, niż jest w stanie skonsumować. - Eksport co roku stanowi od 5 do 9 mln ton i takie wolumeny musimy sprzedawać, aby zboże się nie zmarnowało - powiedział.

Elewarr planuje wysłanie kolejnych transportów pszenicy oraz innych produktów skupowanych przez spółkę od polskich rolników.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

WAŻNE TERMINY

15.02.2023- 31.03.2023 - nabór wniosków o wsparcie inwestycji w zakresie wymiany słupów nośnych impregnowanych kreozotem na plantacjach chmielu

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej